Mamota širokolistá

Mamota Širokolistá - Mamota širokolistá

Mamota širokolistá je středně velký stálezelený keř. Původem pochází z Ameriky, kde je také velmi rozšířený.

Odborný název

Odborný název této rostliny zní Kalmia latifolia.

Geografický původ

Původem mamoty širokolisté je Severní Amerika – v oblastech mírného podnebného pásu.

Popis a charakteristika

Tento stálezelený keř dosahuje výšky až 240 cm (šířka bývá přibližně stejná jako výška). Má lesklé listy a malé hvězdovité bílé a růžové květy. Květy rostou v atraktivních klastrech od poloviny jara až do jeho konce. Tyto klastry jsou velmi působivé a líbivé.

Pěstování

Mamota širokolistá je vhodná k rozmnožení z transplantací, protože je vysoce adaptabilní. V přírodě se jako divoká pravděpodobně nenachází ani v Americe, kde je její původ. Proto musíme tuto rostlinu hledat v zahradních centrech. U nás by měla mamota růst bez problémů – ale pro jistotu se zaměřte na charakteristiky jednotlivých odrůd.

Tato rostlina miluje slunce. Upřednostňuje několik hodin ranního slunce a částečně slunečné odpoledne. Tento keř tedy vysaďte tam, kde budou tyto podmínky splněny, abyste dosáhli co nejkrásnějších a nejbohatších květů.

Co se týká požadavků na půdu, ta by měla být kyselá a dobře propustná. Pokud potřebujete okyselit půdu, přidejte do ní rašeliník. Každé jaro před kvetením keře pak přidávejte do půdy kyselé hnojivo, kompost nebo půdu okyselujte pomocí kyselého mulče, jako je drcená kůra nebo borovicové jehličí. Mulč bude sloužit dvojímu účelu: okyseluje půdu a udrží půdní vlhkost.

Při pěstování mamoty je důležitá pravidelná zálivka. Půda může být vždycky vlhká, rostlina to upřednostňuje, ale i v trochu sušší půdě se jí bude dařit. Lepší je suchá půda, než přelitá.

Stříhání není nutností, pomůže vám to ale udržet tvar rostliny. Také tím podpoříte kvetení pro příští sezónu. Ořezáváme, až když se začnou ztrácet květní pupeny. Jakmile pupeny začínají klesat, už je na prořezávání příliš pozdě.

Použití

Mamota širokolistá se hodí na okrajích lesní zahrady. Je dostatečně krásná, můžete ji použít všude tam, kde byste například chtěli použít rododendron. Tvar, vzhled a potřeby obou keřů jsou velmi podobné.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE