Mochyně

mochyněPokud jste ještě neslyšeli o rostlině jménem mochyně, zřejmě nebudete jediní. Tato rostlina obsahuje zářivě oranžové květy ve tvaru lucerny, uvnitř které se nachází plod – malá jedlá kulička. Tento oranžový květ kontrastuje s živě zeleným listovým rostliny. To je důvod, proč tyto „lucerničky“ prozáří celou vaši zahradu!

Odborný název

Odborný název mochyně zní Physalis alkekengi a jedná se o vytrvalou rostlinu.

Geografický původ

Mochyně pochází z oblasti jihovýchodní Asie až po Japonsko. Avšak její pěstování v Evropě (a také v České republice) je doloženo již z 16. století.

Popis a charakteristika

Kromě nádherných květů mochyně také sladce voní. Uvnitř oranžových okvětních listů, jakoby papírových, se nachází malé kulaté ovoce. Celý keřík může být vysoký 30 až 50 cm.

Pěstování

Mochyně je nenáročná na pěstování. Šíří se rychle, zejména do šířky, na což je třeba při zasazení myslet. Mochyně je totiž schopná utlačovat i okolo rostoucí rostliny. Snadno ji můžeme pěstovat ze semínek i dělením. Nejlépe jí vyhovuje vápnitá půda s dostatečným množstvím živin a vlhkostí. Nasaďte ji do polostínu a dosáhnete nejlepších výsledků.

Semínka nasaďte do zvolené půdy a zahrňte je asi dvoucentimetrovou vrstvou půdy. Pravidelně zalévejte – avšak mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu vyschnout.

Použití

Ovoce, které se nachází uvnitř květů, se používá již dlouho díky vysokému obsahu vitamínu C. V Číně je tento plod využíván pro lékařské účely již stovky let (léčí klouby a pomáhá při detoxikaci organismu). Avšak pozor – jedlé jsou pouze zralé plody.

Květy jsou vhodné i do sušených vazeb, skvěle doplňují například podzimní dekorace ze sušených květin. Sklízejte je v době květu, kdy jsou rostliny co nejbarevnější. Svažte stonky a nechte je sušit květy dolů v chladné a tmavé místnosti s dostatkem vzduchu.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist