modrá oechidej

Existují modré orchideje?

O modrých orchidejích toho bylo napsáno opravdu hodně. Někteří říkají, že v přírodě neexistují, protože jako růže a mnoho dalších květin, orchideje nemají genetickou složku potřebnou k produkci modrého pigmentu. Avšak s více než 22 000 jedinečných druhů orchidejí je rodina Orchidaceae plná překvapení.

Proč nás modré květy tak zajímají?

Pokud jde o květiny a listy, modrá není jedna z nejoblíbenějších barviv přírody. Méně než 10 procent z 280 000 druhů kvetoucích rostlin produkuje modré květy. V rostlinách totiž není žádný pravý pigment. Například v přírodě neexistují žádné pravé modré růže, protože postrádají gen pro vylučování delfinidinu, zdroje modré pigmentace v květech. Příležitostné modré růže, které vidíte na trhu, jsou buď produktem genetické modifikace nebo vynalézavého použití barviv či květinových barev.

Existují modré orchideje?

Ano. Modré orchideje v přírodě skutečně existují. Jedinou pravou modrou orchidejí je nádherná Vanda coerulea (vanda blankytná), známá jako modrá orchidej nebo modrá vanda. Avšak pozor, v obchodech dostanete různé další modré orchideje, které nemusí být touto pravou modrou orchidejí. Jedná se o obarvené bílé orchideje či jiné druhy obarvení orchidejí.

Vanda blankytná

Právě díky své barvě (i když někdy je spíše fialová než modrá) se vanda blankytná stala jednou z nejvyhledávanějších orchidejí. Exoticky znějící jméno bylo odvozeno ze sanskrtského nebo urdského názvu specifického druhu Vanda tessellate, který se rozšířil a od té doby byl používán k označení celého rodu. Tento druh jsou monopodiální orchidejí, což znamená, že jsou jednopatrové, nejsou zakořeněné k zemi a rostou nahoru. Mají dlouhé proužky listů na obou stranách a velké, krásné květiny, které přicházejí v různých barvách, jako je bílá, oranžová, růžová, fialová, vínová a modrá.

Historie modrých orchidejí

Tato úchvatná modrá orchidej byla poprvé spatřena Dr. Williamem Griffithem, botanikem a přírodovědcem, v Khasijských kopcích v Assamu, státu v severovýchodní Indii, ležícího jižně od východních Himálají podél Brahmaputry a údolí řeky Barak v roce 1837. Bohužel tato rostlina po převezení do Anglie uhynula. O deset let později byla modrá orchidej nejprve formálně popsána anglickým orchidologem Johnem Lindleyem v roce 1847.

Vanda coerulea, pravá modrá orchidej

Vanda coerulea neroste jen v modré barvě, ale poskytuje také nádherné růžové a bílé květy. Ve svém přírodním prostředí ve volné přírodě rostou vysoko nad listnatými, hrubými stromy, jako je dub. Vanda coerulea má květy, které produkují až 20 až 30 květin na rostlinu, což je nepochybně mnohem více ve srovnání s jinými druhy orchidejí v rodu vanda.

Kde můžeme najít modré orchideje?

Vanda coerulea pochází z Indie. V sousedních asijských zemích se však také vyskytuje. Jedná se například o oblast jižní Číny, Nepál, Barmu, severní Thajsko, Vietnam, Bhútán, Laos, Kambodžu, Myanmar. Dříve byla tato modrá orchidej považována za extrémně vzácnou ve volné přírodě až do nedávné doby.

Jak pečovat o Vanda coerulea

Vanda coerulea pochází z chladných, tropických horských lesů v Asii. Ve volné přírodě tyto pravé modré orchideje kvetou v podzimní sezóně. Podívejte se na tyto praktické tipy péče o orchidej:

  • SVĚTLO. Pěstitelé orchidejí souhlasí s tím, že jejich modrá rostlina orchideje roste dobře v téměř plném slunečním světle. Aby se zabránilo spálení květin a listů, je nejlepší umístit ji v poledne do stínu, zejména v létě, kdy je teplo intenzivní.
  • VODA. Vlhčete několikrát denně, zvláště v létě a v horkých dnech a během vegetačního období. Její kořeny jsou náchylné ke hnilobě, proto ji nepřelévejte. Chcete-li se tomuto nešťastnému scénáři vyhnout, nezalévejte večer.
  • HNOJIVA. Hnojte jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní, když orchidej roste. Udělejte to po zalévání orchidejí.
  • VLHKOST VZDUCHU. Tato modrá orchidejová rostlina potřebuje v létě na podzim 80 až 85 procent vlhkosti vzduchu a klesá na 50 až 55 procent na konci zimy a jara.

Modrý Phalaenopsis – je skutečný?

Modrá orchidej druhu Phalaenopsis, která je k dostání v květinářství, patří mezi nejkrásnější druhy orchidejí. Jsou krásné, ale nejsou přirozeně modré. Phalaenopsis roste v ohromující řadě barev a odstínů – ale s výjimkou modré. Populární modrý phalaenopsis prodávaný v obchodech jsou prostě čisté bílé květy, které byly pečlivě obarvené. Tento druh byl uveden na trh v roce 2011, jsou výsledkem patentovaného procesu barvení na přirozeně bílých orchidejích. Avšak po odkvetení těchto modrých orchidejí již vyrostou květy bílé. A jejich cena je vysoká, takže si rozmyslete, jestli stojí za to, do takové orchideje investovat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..