Masožravka s tímto poetickým jménem bude skutečnou ozdobou vašeho bytu a uvidíte, že zvláště děti budou rády pozorovat, jak rostlinka rychle sklapne past nad hmyzím vetřelcem. A pokud vás doma trápí octomilky, pak není co řešit – mucholapka je vychytá do jediné.
Původ mucholapky
Mucholapka pochází ze Spojených států z oblasti Jižní Karolíny, ovšem dnes se v přírodě příliš nevyskytuje, neboť byla již v minulosti často sbírána do domácích sbírek a také bohužel dochází k ničení jejího biotopu-slatinišť a rašelinišť.
Vzhled mucholapky
Mucholapka má cibulovitý tvar kořene, který jí pomáhá přežít v období sucha. Z kořene vyrůstají listy v růžicovitém uspořádání a jsou dvojího druhu: oválné řapíky a lapací listy. Lapací listy jsou více vyvinuty v létě, kdy je dost hmyzu, naopak oválné řapíky převažují v zimě. Lapací list je opatřen špičatými výrůstky, aby kořist nemohla uniknout. Pokud se vám podaří, že vám mucholapka vykvete, pak bude mít bílý květ v hustém květenství na vysokém stvolu. Kvete od května do června.
Pěstování mucholapky
Mucholapku si můžete vypěstovat ze semínka nebo koupit již vzrostlou rostlinu. Obojí je běžně dostupné. Mucholapka – stejně jako ostatní masožravky – potřebuje dostatek vody, světla a tepla. Nejlepší je umístit květináč s masožravkou do vyšší skleněné nádoby a po celou dobu udržovat hladinu vodu v nádobě do výšky cca 1/3 květináče. Zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou. Mucholapka miluje teplo a světlo. V létě ji tedy umístěte na okno, v zimě jí dopřejte alespoň umělé osvětlení. Hmyz není pro masožravku z hlediska potravy tolik důležitý, je to jen přilepšení, a tak to s „krmením“ nepřehánějte. Nezapomínejte také na to, že každý lapací list dokáže strávit jen jeden kousek hmyzu a pak odumírá. Nové listy sice rostou poměrně rychle, ale přesto se vám může stát, že při přehnaném „přikrmování“ vám rostlina odumře.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz