Muchovník je vděčný keř, který dobře snáší vedra i mrazy, poměrně dobře odolává chorobám, škůdcům a není náročný na pěstování. Poskytuje bohatou úrodu zdravého a chutného ovoce.
Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) je původem ze západní Kanady a severozápadní části USA. Muchovníků existuje více druhů, kromě již zmíněného je to například: A. canadensis, A. lamarckii, A. laevis, A. arborea, A. ovalis, A. rotundifolia, A. spicata. Pokud potřebujete poradit s výběrem, je nejlepší navštívit specializované obchody či lesní školky.
Muchovník olšolistý je keř či menší strom, řadící se do čeledi růžovitých. Keř dorůstá 2 m – 4 m a je samosprašný, kvete v květnu. Plody jsou velmi podobné borůvkám, jen jsou větší a vytváří střapce po 7 – 11 bobulích. Keř plodí 2. – 3. rokem.
Keři vyhovují slunná místa až polostín. Sazeničku sázíme do jámy 0,5 m hluboké i široké. Kořeny pečlivě rozprostřeme uvnitř jámy a zasypeme zeminou, kterou upěchujeme. Půda mu vyhovuje silně kyselá až neutrální. Naopak mu nevyhovují půdy podmáčené a vysychající. Jednotlivé keříky od sebe vysazujeme v odstupu 3 m, v případě živého plotu vzdálenost zkrátíme na 1 m.
I když muchovník dokáže živiny a vodu získat z větších vzdáleností, v sušším období mu dopřejeme zálivku. Pokud muchovníku zajistíme dobré podmínky, tak nám na zahrádce vydrží až 40 let. Je ale nutné ho zásobovat vodou a živinami. Každoročně keř seřezáváme jako například rybíz.
Sběr plodů
Ihned po odkvětu bílých kvítků dochází k rychlému dozrávání plodů. Bobule jsou tmavě modré a ve střapečcích. Na jednotlivých střapečcích dozrávají bobule různě, takže je průběžně otrháváme. Od stopky se odtrhávají snadno a i při větší zralosti se nerozmačkávají.
Z plodů se vyrábí povidla, džem, likér, kompoty, sirup, víno, přidávají se do zákusků, ale jí se i čerstvé.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz