Narcis

narcis
Narcis

Rozsah kultivovaných narcisů se neustále mění a rozšiřuje, takže každý rok jsou od květinových specialistů k dispozici nové varianty. V některých částech USA se žlutý narcis nazývá jonquil, ale druh jonquil pouze odkazuje na několik žlutých květin se silnými vůněmi a zaoblenými listy.

Odborný název

Botanický název Narcissus má dvě odvozeniny. První z nich pochází z příběhu o Narcissovi v řecké mytologii. Narcissus byl posedlý svým vlastním odrazem v bazénu. Zemřel hladem a žízní na okraji bazénu (nebo v jiné verzi se utopil v bazénu). Květina vyskočila na místo, kde zemřel, a dostala název Narcissus.

Druhá odvozenina pochází z řeckého výrazu „vapkaw narkao“, což znamená „roste otupěle“, protože rostlina má chemické složení, které má určité narkotické vlastnosti.

Název narcis pochází z časného anglického názvu Affodell, který je variantou Asphodelu. Holanďané položili „De“ před afodell. Název narcis byl přiveden k životu kolem 16. století odvozením těchto jmen.

Geografický původ

Narcisy jsou součástí rodiny Amaryllis, která pochází z Asie, Evropy a severní Afriky. Botanicky je rostlina nazývána Narcissus, obsahuje mezi čtyřiceti a dvě stě druhy, poddruhy nebo odrůdy druhů.

Popis a charakteristikanarcis

Všechny druhy Narcissus mají prominentní centrální trumpetovou misku nebo kotoučovitou korunu uzavřenou v kruhu šesti okvětních lístků, které se spojují v trubici. Semena jsou kulatá, černá a opatřená velmi tvrdou slupkou. Tradiční folklór popisuje narcisy jako žluté nebo zlatožluté, ale mohou mít různé barvy.

Pěstování

Narcisy mají řadu zajímavých funkcí, které přitahují zahradníky i profesionální pěstitele. Narcisy jsou z velké části cenově dostupné, protože se mohou množit rozdělením cibulek (asexuální klonování) i semenem (sexuální). Mohou být opylovány větrem nebo hmyzem, když kvetou. Semeník může obsahovat jedno semeno nebo až 25 semen, když je pyl přenesen z jednoho květu do stigmatu jiného.

Při dobrých podmínkách růstu mohou mít narcisy dlouhou životnost. Jejich život může být mnohem delší než pěstitelů, kteří je zasadili. Pokud zahradníci vědí, jak a kde je možné rostliny vysadit, mohou kvést (v závislosti na klimatu) až šest týdnů.

Odborníci říkají, že nejlepší péče poté, co narcisy rozkvetou, je nechat je přestavět na příští rok. Listy zůstanou během tohoto procesu zelené. Když se listy zbarví do žluta, je čas, abyste je odřízli.

Většina narcisů je tolerantní, pokud jde o chladné počasí a dokonce i sníh neškodí. Téměř všechny odrůdy narcisů kvetou ve stínu listnatých stromů, ale je dobré si uvědomit, že nemají rády, když jsou zasazeny pod evergreeny a keře. Narcisy rády kvetou ve společnosti rostlin, které mají mělké kořeny, jako je například milovnička, myrta nebo plamenka.

Použití

Kromě toho, že narcisy poslouží jako okrasné květiny, patří také mezí léčivky. Římané používali kořeny a cibulky k vyloučení jakýchkoli poruch, které se vyskytly v jakékoli části těla. Japonci ošetřovali své rány směsí pasty z pšeničné mouky a kořenu narcisu, ale moderní bylinné studie neuvádějí narcisy jako důležité opravné prostředky, protože existují konfliktní zprávy o jejich účinnosti u laboratorních zvířat.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist