Nestařec

nestařec - Nestařec

Nestařec patří mezi oblíbené rostliny, které mohou vaši zahradu obléknout do modré barvy, což rozhodně není běžné. Půvabné modré a fialové odstíny se vyskytují spíše vzácně. Ovšem je k dostání také v jiných barvách. Proto jeho krásu oceňují už celé generace zahradníků.

 

Odborný název

Odborný název zní Ageratum. Nestařec je obvykle pěstován jako jednoletá rostlina, ale v teplejších oblastech světa jde o půvabnou trvalku. Pochází z čeledi Asteraceae.

 

Geografický původ

Nestařec pochází ze střední a jižní Ameriky. Právě to je důvodem, proč na našich zahrádkách miluje teplá a slunná místa. Jako letničce se mu však daří i v mírném podnebí.

 

Popis a charakteristika

Nestařec se vyskytuje v několika různých barvách. Typická je pro něj modrá, avšak najdeme jej také v růžové, bílé nebo fialové. Má měkké a nadýchané květy, které mu dodávají unikátní éterický charakter. Miluje teplo, ale-li dobře zapěstován, dokáže do určité míry tolerovat i chlad.

 

Vykvétá od června až do prvních mrazů. Miluje plné slunce, ale dařit se mu bude také v polostínu. Listy jsou typicky zaoblené (svým tvarem připomínají srdce), jsou chlupaté a světle zelené.

 

Pěstování

Semínka si snadno předpěstujete doma. Vysejte je 6 až 8 týdnů před očekávanými posledními mrazíky. Jakmile nebezpečí nízkých teplot pomine, můžete sazeničky přesadit ven. Vyberte jim slunečné místo – nezapomeňte, že nestařec miluje teplo. Pokud mu neposkytnete dostatek slunce, bude růst jen velice pomalu. Jednotlivé sazeničky rozsaďte asi 8 centimetrů od sebe.

 

Nestařec není příliš náročný, co se půdních podmínek týče. Nemá ale rád přemokření, takže ho vysazujte jen do dobře propustných půd. Rychle usychá, pokud zemina okolo něj úplně vyschne. Zvláště mladé rostlinky proto zalévejte vlažnou až teplou vodou. Podpoříte tím vývoj kořenového systému a později i větší odolnost rostliny.

 

Při dodržení těchto podmínek, je nestařec poměrně odolná rostlina. Aby byl opravdu krásný, upřednostňuje na živiny bohaté půdy s dobrou drenáží a konzistentní vlhkostí po celou vegetační dobu – ale dokáže se přizpůsobit i jiným typům půdy.

 

Použití

Je to skvělá rostlina do zahrad i pro pěstování v květináčích. Mezi zahradníky je oblíben již celé generace. Rostlina je skvělá také pro přilákání motýlů, takže je vhodná pro začlenění do „motýlové“ zahrady.

 

Semena jsou drobná a obtížně zpracovatelná, zejména pro přímou venkovní výsadbu. Navíc chceme, aby už v průběhu léta nestařec kvetl, takže se vyplatí si jej předpěstovat doma nebo zakoupit předpěstované sazeničky ze zahradního centra.

 

Nestařec se hodí také jako řezaná květina do různých kytic. Vyšší odrůdy jsou vhodné jako obruba záhonů, naproti tomu nižší odrůdy jsou perfektní pro pěstování v květináčích, ale také na okrajích cest, chodníčků a na dalších frekventovaných místech. A své uplatnění najde také ve skalkách, podmínkou je ovšem dostatečně hluboká výsadbová jáma s vhodnou zeminou.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE