Existuje několik druhů netíků, z nichž některé se hodí spíš pro pěstování v zahradě, jiné naopak budou prospívat v bytě na okně. Všechny však potřebují vysokou vzdušnou vlhkost.
Odkud netík pochází
Netík (Adiantum) pochází zejména z tropické Ameriky, nejvíce druhů roste v jihoamerických Andách. Některé netíky se vyskytují i v mírném pásu.
Druhy vhodné do zahrady a do bytu
Do zahrady si pořiďte např. netík znožený (Andiantum pedatum) – bude vám dělat radost jako dlouholetá trvalka. Jako pokojovku zvolte Andiantum tenerum nebo Andiantum raddianum. Do pokojů, skleníků a zimních zahrad se hodí i druh s poetickým jménem Venušin vlas (Andiantum capillus-veneris).
Co netík potřebuje
Netík potřebuje vysokou vlhkost vzduchu i půdy. Udržujeme ji rosením a pravidelnou zálivkou. Nesnáší zejména vyschnutí kořenového balu, potom shazuje listy. Substrát může být neutrální, u některých druhů slabě zásaditý – hodí se smíchat např. zahradní substrát s pískem, drceným vápencem a listovkou.
Dalším předpokladem úspěšného pěstování je poměrně vysoká teplota přes den (20–26 °C) a teplota v noci, která neklesne pod 12 °C. Při zimním odpočinku jej také můžeme přemístit do místnosti s podobnou teplotou. Netík potřebuje rozptýlené světlo, avšak přímé slunce snese jen brzy zrána.
Přesazování
Netík nemá rád časté přesazování a přemisťování. Přesazujeme pouze, když kořeny začnou prorůstat skrz květináč, a to jednou za 3–4 roky.
Množení
Netík si můžeme i sami namnožit, a to např. dělením oddenků, které je nejvhodnější provést na jaře. Také je možné použít výtrusy ze spodní strany listů a ty položit na vlhký substrát při teplotě kolem 21 °C.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz