Po sklizni ořechů obvykle zůstává menší či větší spoušť. Po stromem se válí hromada listí a rozpukaného hnědozeleného oplodí a v kuchyni se zase vrší úhledné kupičky skořápkových hromádek jako první předzvěst přípravy na vánoční pečení. Pokud jste si však dodnes mysleli, že jde o bezcenný odpad, který se hodí tak nanejvýš na kompost nebo do popelnice, pak vás rádi vyvedeme z omylu. Roztřídili jsme pro vás „ořešákové“ recepty do několika kategorií. Stačí si vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Nikoho nepřekvapí, když napíšeme, že ořechy samotné jsou plné vitamínů, minerálů a cenných nenasycených mastných kyselin. Totéž však platí pro všechny části ořešáku. Například slupky z oplodí jsou bohaté na vitamín E, tvrdé skořápky zase na jód. A jak toho všeho využít?
Když zavoní ořešákové listí
Tak především, charakteristická nahořklá vůně ořechovým listů umí uklidňovat a navozovat dobrou náladu. Stačí se projít pod stromem a promnout v prstech několik listů. Největší sílu mají na začátku září, ale pomáhat vám budou prakticky po celou sezónu až do opadu. A co s nimi udělat, pokud si je odnesete domů?
Samozřejmě je nasušte. Nejlépe se k tomu hodí v červenci a srpnu, ale i podzimní sběr může nabídnout mnoho cenného. A jakmile máte nasušeno, použijte je.
Výluh z ořešákových listů pomáhá na kožní problémy
Spektrum jeho záběru je velmi široké. Ve hře jsou zejména tyto diagnózy:
- akné
- pocení nohou
- záněty a plísňová onemocnění kůže a nehtů
- lupénka
- vypadávání vlasů
- lupy
Odvar pomáhá také proti vším, omrzlinám a ulevuje i unaveným očím. A zázraky umí i s vnitřní metabolickou rovnováhou. Snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při katarech i jako kloktadlo na angínu.
A jak odvar připravit? Jednu hrst spaříme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Použijeme jako obklad či pleťové nebo vlasové tonikum, případně ho kloktáme a popíjíme (dávka na jeden den). Pacienti s diagnostikovanou cukrovkou by se však předtím měli poradit s lékařem, zvláště užívají-li již nějaké léky pro snížení krevního cukru. Kombinace jejich působení a účinků ořešáků by naopak cukr mohla snížit až příliš.
Ořešákové listy na obarvení vlasů
Největší účinek budou mít, použijí-li se zároveň s oplodími. Stačí zalít 100 gramů této čerstvé nebo sušené směsi půl litrem vody a nechat asi deset minut vylouhovat. Výslednou tekutinu pak používáme k přelití vlasů po každém umytí. Dokáže ztmavit světlá vlasová vlákna a to i ta šedivá. Hodí se pro všechny zrzky, brunetky i černovlásky, které chtějí zároveň svou korunu krásy perfektně vyživit a posílit. Jen nečekejte změny okamžitě. K obarvení bude potřeba několik použití. Na druhou stranu je 100% přírodní a vlasy nijak nezatěžuje. Vlasy už poté není třeba umývat.
Náš tip: Pokud chcete dosáhnout rychlejších výsledků, přelijte odvar do lahvičky s rozprašovačem a každý den konečky vlasů postříkejte. Je to rychlejší a mnohdy i pohodlnější, navíc se výsledky dostavují rychleji, protože nejste omezeni pouze použitím po umytí vlasů.
Mimochodem věděli jste, že: velmi podobnou službu vám prokáže i odvar ze slupek cibule? Stačí si jen vzpomenou na to, jak dokáže na jaře obarvit velikonoční vajíčka. A vsadíte-li na cibuli červenou, můžete se kochat i lehce narudlými tóny své hřívy. Vtírání odvaru do vlasů pak pomáhá prokrvovat hlubší vrstvy pokožky a přispívá k jejímu zdraví.
Kaše z ořešákových slupek pomůže s bělením zubů
Také se potýkáte se zažloutlou a nehezkou sklovinou? Matka příroda má pro vás v zásobě naštěstí pár šikovných a levných triků. Jedním z nich je i ořešákové oplodí. Stačí vám to z 6-8 kusů podle velikosti. Zalijte ho šálek horkém vody a čtvrt hodiny povařte. Poté nechte vychladnout a rozmixujte.
Hotovou směs naneste na kartáček a čistěte si důkladně zuby alespoň pět minut. Opakujte 2-3x denně a už po jednom až dvou týdnech by se měly výsledky dostavit. A to bez rizika poškození skloviny nebo zánětů dásní, které si čas od času můžete při bělení odnést z ordinace zubaře.
Skořápky vlašských ořechů umí zatočit se všemi druhy kašle
Nezáleží na tom, zda vás zrovna trápí kašel „souchotinový“ nebo se naopak potýkáte s nadměrným zahleněním. Skořápky vlašských ořechů si poradí z obojím, stačí je jen vhodně připravit. Pomáhá jód, cenné oleje i další látky. A jak na to?
Skořápky ze šesti ořechů (bez vnitřku a dobře omyté) zalijte půllitrem vody. V ideálním případě je dobré nechat je půl dne vylouhovat a poté pět minut povařit. Ale lze aplikovat i rychlou přípravu, kdy se skořápky předem nenamáčejí, ale o to déle vaří – asi 10-15 minut.
Odvar přeceďte a popíjejte několikrát denně. Vystačí vám na dva dny, poté je třeba připravit další. Pokud se potřebujete zbavit zahlenění, nepijte ho déle než čtyři hodiny před spaním. Překvapí vás, jak je jeho účinek rychlý, leckdy se zlepšení objeví už na druhý den.
Hodí se i na doplnění jódu, dnes však máme lepší prostředky
Zatímco dříve byl nedostatek jódu závažným problémem, dnes je tomu spíše naopak. Přesto však neškodí vědět, že se dříve právě pro tuto diagnózu ořechy používaly. Pokud byste to rovněž chtěli vyzkoušet, budete potřebovat dva a půl hrnku ořechovým skořápek, které po dobu dvaceti minut povaříte ve dvou hrncích vody. Odvar se popíjí 3x denně před jídlem. Může se hodit, pokud nechcete své tělo z nějaké důvodu zásobovat chemií, pak by měla léčebná kůra trvat asi 2-3 týdny s následnou dvouměsíční pauzou. Jinak však dnes existují mnohem účinnější způsoby doplňování této pro život nezbytné látky.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz