U ekologických zahradníků je vytváření živé půdy bohaté na humus a živiny klíčem k růstu velkého ovoce a zeleniny, bohatých květin a okrasných stromů a keřů. Celková plodnost a životaschopnost půdy, spíše než použití hnojiv jako rychlého řešení, je v samém srdci organického zahradnictví.
Jak začít?
Všichni zahradníci musí někde začít, když chtějí mít ekologickou zahradu. Vaše půda může mít nedostatek určitých živin. Nemusí mít výbornou půdní strukturu. Její pH může být příliš vysoké nebo příliš nízké. Ať už máte to štěstí na dokonalou půdu nebo ne, budete muset pracovat, aby byla půda pro zahradnictví ideální. Zde je návod jak začít.
Chemické vs. organické hnojivo
Mnoho organických materiálů slouží jako hnojiva – vyživují jak půdu, tak rostliny. Jedná se o jeden z nejdůležitějších rozdílů mezi chemickým a organickým přístupem k péči o půdu a hnojení. Rozpustná chemická hnojiva obsahují minerální soli, které kořeny rostlin mohou rychle absorbovat. Tyto soli však neposkytují zdroj potravy pro půdní mikroorganismy a žížaly, a dokonce i odpudí žížaly, protože okyselují půdu.
Postupem času půdy ošetřené pouze syntetickými chemickými hnojivy ztrácejí organickou hmotu a významné živé organismy, které pomáhají budovat kvalitní půdu. Jelikož půdní struktura klesá a kapacita zadržování vody se snižuje, stále více a více aplikovaných chemických hnojiv bude vylučovat zdravou půdu. Na druhé straně bude vyžadovat stále rostoucí množství chemických látek, které stimulují růst rostlin. Když používáte organická hnojiva, vyhnete se tomu, abyste vrhli půdu do tohoto typu krizového stavu.
Jak je to s výrobou hnojiv?
Výrobní proces většiny chemických hnojiv závisí na neobnovitelných zdrojích, jako je uhlí a zemní plyn. Jiné se vyrábějí úpravou minerálních hornin kyselinami, aby byly rozpustnější. Naštěstí se na trhu objevuje stále více skutečně organických hnojiv. Tyto výrobky jsou vyrobeny z přírodních rostlinných a živočišných materiálů nebo z těžených minerálních hornin. Nicméně národní normy, které definují a odlišují organická hnojiva od chemických hnojiv, jsou komplikované, takže je těžké určit, že komerční hnojivo označené jako „organické“ skutečně obsahuje pouze bezpečné přírodní složky.
Jak používat organická hnojiva
Pokud jste zahradník, který přechází z chemického na organické hnojivo, můžete se obávat, že použití organických materiálů bude komplikovanější a méně výhodný ve srovnání s chemickým hnojivem. Není tomu tak! Organická směs hnojiv může být stejně vhodná a účinná jako umělá hnojiva. Nemusíte se zaměřovat na ekologickou výživu svých rostlin, pokud to není aktivita, která vás nebude těšit. Zatímco někteří zahradníci vyloučí veškeré chemikálie ze své zahrady, jiným postačí, když zavedou jednu nebo dvě organické aplikace v celé zahradě.
Co patří mezi organická hnojiva?
Pohodlné produkty, které patří mezi organická hnojiva, jsou například dehydratovaný kravský hnůj, kapalné mořské řasy a rybí emulze, usnadňují vyživení rostlin. (Nepoužívejte rybí emulzi v interiéru, kvůli jejímu silnému zápachu. Nechte si ji pro své venkovní květináče a zahradní rostliny.)
Chcete-li zkusit rostlinný přístup k hnojení, můžete použít celou řadu speciálních organických hnojiv, jako jsou směsi určené pro rajčata, růže, transplantáty, trávníky, a dokonce i rostliny v květináčích. Můžete také vytvářet vlastní směsi, které řeší specifické potřeby vašich rostlin. Jako zdroj dusíku můžete využít netopýří a ptačí guáno, kompostovaný kuřecí hnůj, kostní moučku, kuřecí peří nebo rybí moučku. Kostní moučka je dobrým zdrojem fosforu a řasy jsou organickými zdroji draslíku.
Druhy organických hnojiv
Suchá organická hnojiva
Suché organické hnojivo se může skládat z jediného materiálu, např. skalní fosfát nebo řasa (typ živočišných mořských řas) nebo může být směsicí mnoha složek. Téměř všechna organická hnojiva poskytují širokou škálu živin, ale směsi jsou speciálně navrženy tak, aby poskytovaly vyvážené množství dusíku, draslíku a fosforu, jakož i mikroživiny. Existuje několik komerčních směsí, ale můžete si vyrobit vlastní univerzální hnojivo.
Nejčastějším způsobem, jak aplikovat suché hnojivo, je rozšířit ho a pak ho pěstovat nebo zahrabat do cca 10 cm vrstvy půdy. Malé množství můžete přidat do řádků při výsadbě, když rostliny sadíte nebo přesazujete. Na rozdíl od suchých syntetických hnojiv je většina organických hnojiv nehořlavá a nepoškozuje jemné kořeny sazenic.
Tekutá organická hnojiva
Rostliny mohou absorbovat kapalná hnojiva jak prostřednictvím svých kořenů, tak prostřednictvím listových pórů. Výživa listů může dodat živiny, když jsou nedostatečné nebo nedostupné v půdě, nebo když jsou kořeny stresované. Je obzvláště efektivní pro rychle rostoucí rostliny, jako je zelenina, dodatečně ji posilují během vegetačního období. Některá listová hnojiva, například kapalná mořská řasa, jsou bohatá na mikroživiny a růstové hormony. Tyto listové spreje účinkují jako katalyzátory, což zvyšuje příjem živin rostlinami.
Použijte kapalná hnojiva každý měsíc nebo dokonce každé dva týdny během vegetačního období. U kvetoucích a ovocných rostlin jsou tekutá organická hnojiva nejužitečnější v kritických obdobích (např. po přenesení do zahrady nebo při růstu ovoce) nebo v období sucha či extrémních teplot.
Posilovače růstu
Posilovače růstu jsou materiály, které pomáhají rostlinám účinněji vstřebávat živiny z půdy. Nejběžnějším posilovačem růstu je mořská řasa, která byla po staletí používána zemědělci. Mořská řasa se prodává jako sušená moučka nebo jako výtažek z moučky v tekuté nebo práškové formě. Je naprosto bezpečná a poskytuje 60 stopových prvků, které rostliny potřebují ve velmi malých množstvích. Obsahuje také hormony podporující růst a enzymy.
Při aplikaci dodržujte pokyny pro rozprašování kapalných hnojiv. Extrakt z řasy můžete také použít přímo do půdy; půdní aplikace stimuluje půdní bakterie, což zase zvyšuje plodnost díky tvorbě humusu, provzdušňování a zadržování vlhkosti.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz