Jeho země původu je v Peru, ale vyskytuje se téměř ve všech tropech a subtropech. Otočník peruánský je oblíbený pro svoji vanilkovou vůni. Jako koření se však nedá použít, rostlinka obsahuje jedovaté alkaloidy. Můžete si ale vanilkovou vůní zpříjemnit domov.
Vanilku v našich podmínkách nemáte prakticky šanci vypěstovat. Pokud ale milujete její vůni, lze ji bez problémů nahradit Otočníkem peruánským. Jako koření ji nemůžete použít, ale vůní se vanilce vyrovná. Krásně se rozvoní především večer a není náročný na péči. Vanilkové aroma mají nejen květy, ale i lístky, když je rozemnete mezi prsty.
Jak se pěstuje
Vypěstovat si jej můžete přímo ze semen, která jsou už běžně k dostání, nebo vysazujeme přímo rostlinky. Semena vyséváme začátkem února, v lednu Otočník množíme řízkováním z mateřských rostlin přezimovaných v teple.
Jaké má rád podmínky
Otočníku se bude dařit na slunném místě, chráněném před větrem. Má rád jemnou, písčitou zahradní půdu. Jednotlivé rostlinky vysazujte přibližně 25 cm od sebe. Zalíváme pravidelně, nesmí vyschnout. Oschlé části odstříháváme a každý týden dopřejeme rostlince hnojivo. Můžete ho pěstovat i jako stromek, jen ho musíte včas přivázat k opěře. Sice si budete muset počkat přibližně 5 let, ale trpělivost se vyplatí, vzrostlý stromek je ozdobou zahrady. Dařit se mu bude ale i doma v květináči za oknem.
Přezimování
K přezimování není úplně vhodný, rostlinka se většinou moc vytáhne. Pokud ale Otočník chcete přezimovat, dejte pozor na chlad, nesvědčí mu. Umístěte ho do místnosti s dostatkem světla, ideálně při teplotě 12-150 C. Omezte zálivku a na jaře ho přesaďte.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz