Ovocné stromy mohou během zimy utrpět různé škody, ať již od zvěře, nebo mrazem. Na vás je, abyste je na jaře dali zase do pořádku, aby vám přinesly bohatou úrodu.
Stromky poničené mrazem
Možná se vám na stromcích během zimy vytvořily tzv. mrazové desky nebo mrazové trhliny. Obojí vzniká působením změn teplot ve dne a v noci, přičemž dochází k poškozování korových pletiv. Poškozená pletiva poznáte podle tmavého zabarvení. Všechna takováto poškození pečlivě vyřežte až do zdravé kůry nebo do zdravého dřeva. Rány je následně potřeba důkladně ošetřit, přičemž u menších ran použijte štěpařský vosk (rány se pod ním lépe hojí), u větších ran zkuste latex (je to levnější).
Stromky poničené okusem
S tímto poškozením musíte počítat všude tam, kde se volně vyskytují zajíci, srnky (máte-li neoplocený sad), anebo i domácí zvířata (kozy, koně, krávy). Pokud jste na podzim stromy nenatřeli přípravkem na odpuzování zvěře, budou stromy pravděpodobně okousány. Zachránit nelze pouze strom, který má okousanou celou kůru. Pokud na stromku zbyly aspoň části kůry (kambia), jsou v zásadě možné dva způsoby záchrany:
- Veškerou poničenou kůru ořezat a rány zahladit až na zdravou kůru, následně celé poškozené části zamazat balzámem nebo štěpařským voskem. Pokud stromek přežije, vyplatí se jej preventivně obalit pletivem, aby již k dalšímu poškození nedocházelo.
- Recept již od našich babiček: Rány se zamažou kaší z hlíny (nejlépe jílovité) smíchané s kravincem v poměru cca 3:1. Aby tato směs držela na kmeni, je potřeba stromek ovázat pásy z pytloviny a celý obvaz udržovat neustále vlhký.
Špatně zahojené rány po loňském přeroubování
Může se stát, že rány po přeroubování v předešlém roce se také špatně zahojí. V tomto případě se doporučuje zdrsnit povrch štěpařského vosku a celou ránu přetřít novým štěpařským voskem. Ránu je poté potřeba chránit před deštěm.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
dobry den.mám na zahrade dvě hrušně-maslovky,které jsou vysázene před 60lety.celkem dobře rodí,ale chytají nějakou hnilobu a takyjim nedají pokoj sršni.co s tím,poradte prosím.děkuji.skuste prosím na imeil.
I MY JSME MĚLI DOBROU STAROU MÁSLOVKU .NO ZUB ČASU UDĚLAL SVÉ A TAKY HLAVNĚ VOSY .NEDALO SE MIC DĚLAT ,NEZNALA JSEM NIKOHO KDO BY JI HONEM NAROUBOVAL A TAK LONI ŠLA K ZEMI .STÁLE VZPOMÍNÁM NA TY DOBRÉ NAŠE ČESKÉ HRUŠKY
Zaryjte okolo kmenu špony ze soustruhu.Nedostatek železa.Vyzkoušeno!!!
A to je vše??? Pro zdárnou úrodu trochu málo, ne??
taky bych řekl, každý má asi trochu jiné představy o tom co je zdárná úroda ….
Dobrý den.Mam na zahradě broskeve,uz druhým rokem plody vypadají jako kdyby byly plesnive,vyzkoušela jsem postřik proti kadervosti ale nepomohlo to.Muzete mi prosim poradit.
Dobrý den
zkuste postřik proti monolióze!První aplikaci po odkvětu,druhou při velikosti plodu velikost pětikoruny a po 14dnech zopakujte!!Je to velmi důležité dodržet postup!Dále lapejte vosy,sršně kteří jsou přenašeči spór houby monilie.Lapače umisťujte v okolí broskvoní nikoliv na broskve.Ať se dílko podaří a bohatou ůrodu…….
Dobrý den,
pokud jsou broskve vzhledem plesnivé, použijte nějaký postřik, který obsahuje měď. Například Kuprikol. Postřik lze aplikovat i během růstu plodů. Jde o houbovou chorobu.
vite co ja vam poradm nechte vsech na prirode merunky odkvet li broskve slivone rozkvetaji ale kdyz bude sucho tak zalevat jinak je vsech no v haji