Obvykle ho známe z oddělení exotického ovoce a zeleniny, ale přitom nám velkou parádu může nadělat i doma. Musíte však počítat s tím, že artyčok kardový (Scynara scolymus) je poměrně velká a robustní trvalka.
Faktem zůstává, že zcela čerstvá artyčoková lůžka alias artyčoky zkrátka a dobře v zelenině nekoupíte. Cesta ze záhonu na váš stůl jim přece jen chvíli trvá. Takže pokud milujete kulinářské lahůdky, měl by být pro vás letos artyčok oním MUST HAVE, které na svou zahrádku vpustíte.
Artyčok pro krásu a užitek
Je to takový univerzální krasavec. Vystačí si s místem na záhonku s květinami, a jakmile vykvete, můžete si ho užít třeba v salátu. A kdy a jak tento nevšední bodlák sázet?
Jestliže se nechcete spoléhat na zakoupenou sadbu, můžete si artyčoky bez problémů předpěstovat ze semen. Vysijte je v březnu, a to do jemného substrátu. Semena by měla klíčit při optimální teplotě 21-25 °C. K přesazování přistupte ve chvíli, kdy se na sazeničkách objeví pravé lístky. Každou jednotlivou rostlinku umístěte do samostatného květináčku a dopřejte jí maximum světla. Ovšem pozor na přímé sluneční záření, ostré jarní sluníčko semenáčkům nesvědčí.
A doporučená teplota? V ideálním případě o něco nižší než pokojová. Nejlépe se tedy mladým artyčokům bude dařit na chladné chodbě nebo ve skleníku. Bude-li jim příliš teplo, začnou se vytahovat a pravděpodobně uhynou ještě před vysazením na záhon.
Jak pěstovat artyčoky
Ven na záhon přeneste tuto nevšední zeleninu až po květnových mrazících. I když dospělé rostliny jsou vůči mrazu odolné, o mladých artyčocích se to říct nedá. Pokud se přece jen chcete pokusit o dřívější umístění na záhon, je třeba chránit sazenice netkanou textilií. Počítejte s tím, že se tato zajímavá zelenina ráda větví, takže si mezi rostlinkami ponechte nejméně jeden metr volného místa.
Sázejte je tam, kde budou moci prosperovat z výživné a kypré půdy s dostatkem slunečního záření. Ještě před výsadbou zapracujete do země silnou vrstvu kompostu a poté nezapomeňte na dodávku organických hnojiv alespoň 2x do měsíce.
Náš tip: na hnojení artyčoků se skvěle hodí zkvašený drůbeží trus nebo kopřivy).
A nezapomínejte ani na vydatnou zálivku. Bez ní se na šťavnatá a dobře narostlá květní lůžka těšit nemůžete. Artyčoky jsou také poměrně náchylné na prorůstání plevelů v okolí. Posypte je tedy mulčovací kůrou, případně do jejich okolní vysijte nízké nebo plazivé letničky, které si s nezvanými návštěvníky z rostlinné říše poměrně snadno poradí.
Kdy a jak artyčoky sklízet
Abyste dostali chutnou zeleninu, musíte vývoj artyčoků na zahrádce velmi pozorně sledovat. Poupata skliďte dříve, než se rozvinou, jinak příliš zdřevnatí. Poznáte to tak, že šupiny květního úboru budou ještě zcela zavřené.
Ovšem doporučujeme nechat přece jenom nějaké poupě vykvést. Květy artyčoků se mohou chlubit značnou dekorativností a snadno na sebe nalákají čmeláky, včely a dokonce i motýly. Ovšem počítejte s tím, že jakmile artyčok jednou vykvete, ztratí motivaci pro nasazování nových a nových poupat. Vždy proto pěstujte rostlin raději více. Některé vám poslouží jako dekorace zahrady a jiné se až takřka do podzimu stanou bohatou zásobárnou jedlých poupat.
Náš tip: Pokud vám jde o jedlou dekorativnost, vsaďte na odrůdy Violet de Provence nebo třeba Green Globe, které vám na zahrádce udělají skutečně skvělou službu.
Přezimování artyčoků
Jak jsme si už řekli, artyčok kardový patří mezi bodlákovité trvalky. Na podzim jeho nadzemní část zaschne, aby na jaře od kořenů opět vyrazila nová. Bylo by však chybou odstraňovat suché části okamžitě. Podzemní části rostliny stále částečně chrání a mohou posloužit i jako úkryt pro mnoho užitečných druhů hmyzu. Do očistného řezu se proto vždy pusťte až na jaře, kdy už nebezpečí těch největších mrazů značně poleví.
Jak si poradit s artyčokem v kuchyni
A proč je vlastně artyčok mezi kuchaři tak oblíbený? Vaše chuťové pohárky potěší příjemně nasládlou chutí, a to i přesto, že obsahuje poměrně velké množství hořčin, podporujících zdravé a efektivní trávení. Podporuje správný chod metabolismu a čistí vaše játra.
A jak ho konzumovat? Květní lůžko je jedlé celé, vyjma již zdřevnatělých částí. Musíme však rovněž odstranit i ostré špičky listenů a vláknitou dužinu na povrchu lůžka. Mnohdy je nutné vyhodit i více než polovinu květu. Ovšem jemná dužina přímo v srdéčku vás přesvědčí o tom, že celá tahle anabáze rozhodně stála za to.
Při práci s ním také myslete na to, že na řezu opravdu rychle černá. Již očištěné listy proto okamžitě vkládejte do vody, do níž jste předtím nakapali trochu citronové šťávy.
Měli byste vědět: artyčok vám dokáže nehezky obarvit i kůži na rukou, pro jistotu si proto vždy berte k jeho zpracování kuchyňské rukavice.
A co si s artyčokovým srdéčkem po očištění počít? Krátce ho povařte v horké vodě nebo v pařáčku. Na talíři ho osolte a lehce zakápněte olivovým olejem – a můžete podávat třeba s pečivem. Skvěle se hodí k zapékání, grilování a jako přísada do zeleninových směsí. A jestliže budete při dlabání opatrní, můžete ho i plnit a zapékat.
Ale vyhazovat nemusíte ani listeny. Posekejte je a uložte do lednice, kde bez potíží vydrží několik dní. Vezměte čtyři lžičky, zalijte je horkou vodou a připravte si z nich čaj pro posílení trávení. Můžete ho pít až 3x denně nebo si ho dopřát před každým těžším jídlem. Na zimu pak můžete artyčok nasušit a použité množství vydělit dvěma (na jeden hrnek vám tedy budou stačit pouhé dvě lžičky sušených artyčokových listů).
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz