Lidé v oblasti Střední Ameriky a Karibské oblasti aztécký cukr znají a využívají již po staletí. Má silně aromatické listy a jsou sladší než u známé stévie. Dá se pěstovat i jako okrasná rostlina, která vytváří převisy.
Aztécké sladidlo ´Colada´ (Lippia dulcis) se řadí do čeledi sporýšovitých. Její listy jsou tisíckrát sladší než například cukr a asi třikrát sladší než všem známá stévie. Je to nízká, plazivá až převislá rostlina. Nejčastěji se využívá jako nekalorické a účinné přírodní sladidlo. Dochucovat se jím dají nejen nápoje, ale rozmělněné listy se přidávají i do moučníků, buchet, dezertů a salátů.
Listy jsou velmi aromatické, voní po mátě, jsou domorodými obyvateli využívány ke slazení nápojů a pokrmů. Za jejich sladkou chuť je zodpovědná látka hernandulcin. Ještě dříve než ke slazení, byla využívána jako lék na astma, kašel, bronchitidu, koliku, rostlina měla silné aroma kafru. Byl však vyšlechtěn kultivar Lippia dulcis ´Colada´, který už je bez kafru, ale sladivost jí zůstala. Proto při koupi kontrolujte, s jakým názvem rostlinu kupujete.
Lippia však neslouží pouze k dochucování, ale je využívána i jako okrasná rostlina. Má plazivý až převislý růst, vysazuje se do závěsných košů, nádob i truhlíků. Je rychle rostoucí a na pěstování nenáročná.
Jak Aztécké sladidlo pěstovat
Substrát by měl být hlinitopísčitý, propustný, dá se zakoupit i speciální substrát pro byliny. Pěstuje se jako přenosná rostlina, od jara do podzimu ji můžeme nechat venku, ale celoroční pokojové pěstování rostlině nevadí. Nejčastěji se vysazuje do závěsných nádob, protože tvoří až metr dlouhé převisy. Má ráda slunné stanoviště, ne přímý sluneční úpal. Jakmile klesne teplota pod 100 C, listy rostlině zčernají a opadají. Na jaře je dobré jí dopřát čerstvý substrát. Po dobu vegetace hojně zaléváme a můžeme i přihnojovat. Jsou k dostání jak semínka, tak i vzrostlá rostlinka.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz