Máte rádi syrovou, nakládanou nebo vařenou červenou řepu a přemýšlíte, že byste si ji vypěstovali na vlastní zahradě? Pak se do toho směle pusťte, protože to není složité.
Co červená řepa obsahuje
Nejprve si povíme, jako vitamíny a minerální látky červená řepa obsahuje, a proč je tolik zdravá. Takže je to zejména vitamín C a potom minerální látky draslík, hořčík, železo, jod, mangan a zinek. Řepa má výrazné antioxidační účinky, snižuje krevní tlak, pomáhá při ateroskleróze a prospívá játrům – zejména těm poškozeným.
Jak červenou řepu pěstovat
Červenou řepu vysévejte od dubna do května přímo na záhony. Je možný i pozdější výsev po jiné již sklizené zelenině (brambory, salát), pokud chcete jen menší bulvičky na nakládání nebo přímou spotřebu v syrovém stavu. Půdu potřebuje spíše propustnou, ale spokojí se s jakoukoliv půdou s pH neutrálním až zásaditým. Vyséváme na řádky cca 40 cm od sebe a po vzejití rostlinek jednotíme na vzdálenost cca 10 cm. Během vegetačního období přiměřeně zaléváme a můžeme přihnojovat domácím kompostem.
Jak červenou řepu sklízet
Malé bulvičky můžeme sklízet během celého léta i podzimu. Jakmile ale přijdou první mrazíky, je potřeba sklidit celý záhon a bulvičky, které nespotřebujeme, uskladníme (bez listů) do bedýnek vyplněných pískem v chladné místnosti (sklep, nevytápěný skleník).
A co si můžeme z červené řepy připravit
Červená řepa je výborná v syrovém i tepelně zpracovaném stavu. Syrová (ale i vařená) se hodí do salátů a pomazánek, můžeme z ní uvařit polévku i boršč, podávat ji vařenou jako přílohu k masu, nebo ji naložit podobně jako např. okurky.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz