Její safírově modré květy se dříve často objevovaly v obilných polích. Dnes jde spíše o výjimku, o to více však začíná být chrpa polní ceněna jako zahradní rostlina. Milují ji však i včelaři a své uplatnění najde i v lidové medicíně a dekorativní i pečující kosmetice.
Na zahrádce se jí bude dařit všude tam, kde je výživná, lehká a středně vlhká půda a samozřejmě sluníčko – čím víc, tím líp. Pro okrasné účely můžete zakoupit i odrůdy s plným květem v bílé, fialové nebo růžové barvě. Ale děláte-li si zálusk na léčebné účinky, vsaďte vždy jen a pouze na safírově modrou původní chrpu polní.
Náš tip: Chrpa se hodí na pro pěstování v okrasných nádobách na balkoně nebo terase. A její nádherné květy vydrží ve váze opravdu dlouho. Stačí jejich stonky zastřihovat pod vodou a přidat malou lžičku soli.
Chrpa a její účinky
Působí zejména dezinfekčně. Bojuje proti zánětům močových cest a ledvin, zevně se pak skvěle hodí pro obklady očí při zánětech spojivek. Infuze z květů jsou také vhodné pro kloktání úst při aftech a dalších nepříjemných onemocněních.
Díky svým jedinečným vlastnostem se chrpa používá také v kosmetice. Ceněny jsou zejména její antibakteriální, protizánětlivé, zklidňující a vyživující vlastnosti, a proto se používá mimo jiné pro péči o pleť a při boji proti akné. Ve formě oplachu na vlasy také pomáhá bojovat proti lupům a některým mykotickým onemocněním kůže.
Jak sbírat a sušit květy chrpy
Jestliže chceme plně využít léčivých vlastností chrpy, musíme dbát na to, aby její květy byly sklízeny v plném květu a sušit je posléze velmi rychle na teplém, vzdušném a tmavém místě (jedině tak si po vysušení udrží svou intenzivní barvu). Usušenou chrpu skladujte v dobře uzavřeném tmavém obalu, jinak rychle ztratí své ceněné vlastnosti.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz