Většina druhů fuchsií není mrazuvzdorná, tak s příchodem prvních mrazíků musíme řešit, kam je uschovat. Existuje však jeden odolný druh, který je schopný přežít naši zimu v zemi pod pokrývkou. Fuchsie Magellanská (Fuchsia magellanica) se také nazývá fuchsie něžná.
Její domovinou je pohoří Magellan na jihu Chile. Na rozdíl od většiny hrnkových fuchsií se může pěstovat venku v zahradě. Kvete od léta do prvních mrazíků.
Fuchsie magellanská je vzpřímený, široký keř, který dorůstá do výšky i šířky 60 cm – 1 m, v Chile může dorůstat až 3 m. Její výhony jsou tenké a obloukovitě se sklánějí k zemi. Má zelené listy 2,5 – 5 cm dlouhé. Květy jsou štíhlé a elegantní, většinou purpurové barvy. Výrazná je jeho blizna s čnělkou, která trčí ven z květu. Barva však může být i bílá, růžová, krémová, červená, žlutá, oranžová či dokonce dvoubarevná.
Oblíbenými kultivary jsou Fuchsia Riccartonii s rudým květem, která pochází z Falklandských ostrovů a Fuchsia Gracilis, která má dlouhé květy. Veškeré odolné druhy jsou kultivary fuchsie magellanské.
Jaké připravit fuchsii podmínky, aby se jí dařilo
Vybereme ji vzdušné a světlé stanoviště, které je zároveň chráněné před poledním úpalem. Nevhodné jsou jižní orientace a rozpálený vzduch městských ulic. Nejlépe se jí bude dařit v zahradě. Ve vegetačním období vyžaduje pravidelnou zálivku a ve velkých teplech ji prospějeme rosením listů. Substrát však nesmí být přemokřený, potom fuchsie uhnívá. Prospějeme ji hnojením vícesložkovým hnojivem s vysokým obsahem dusíku.
Mladé rostlinky jsou citlivé na mráz, proto je vysazujeme na konci jara. Dokonce je pro jistotu můžeme pěstovat po dobu jednoho roku jako hrnkové, necháme je přezimovat v bezmrazém prostředí a zasadíme až následující jaro. Další možností je zakoupit již vzrostlejší keříky.
Jak přezimuje
V našich podmínkách nepřezimuje celá rostlina, ale jen kořen a kořenový krček. Nadzemní část se sestříhá a je třeba kořen zakrýt například listím. Pokud nevymrzne, tak se velice dobře během jara a léta zregeneruje.
Jak provádět řez
Výchovný řez
Po výsadbě se odstraní všechny uschlé a slabé výhony. Ostatní výhony zkrátíme o 2/3, aby se z báze obnovily množství nových výhonů. I mladé rostlinky před vyrašením silně zkrátíme, aby hustě obrazily.
Udržovací řez
Na začátku jara odstraníme všechny staré a seschlé větvičky na nízký, dřevnatý skelet, výšky asi 30 cm. Pokud jsou výhony poškozené do hloubky, zkrátíme je až na zdravé dřevo, těsně nad bází. Přitom ochraňujeme již vyrážející pupeny.
Zmlazovací řez
Starší keříky, pokud je nebudeme pravidelně udržovat řezem, vytvoří větší množství tenkých výhonů, které příliš nepokvetou. Před vyrašením zkrátíme všechny výhony na výšku 5 – 7 cm nad zemí. Potom krásně hustě pokvete.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz