Na co si dát pozor při červnové výsadbě hlávkového a ledového salátu? A proč zrovna pěstovat výše uvedené druhy? Jaký mají přínos na lidské zdraví? Možná vás překvapí, co vše salát obsahuje a jak mnoho uděláte konzumací v rámci vlastního zdraví.
Předností salátů je, že jsou nenáročné na pěstování, vypadají pěkně na záhonu, možné je takřka celoroční pěstování. Však se jedná o jeden z nejvíce rozšířených druhů zeleniny pěstované u nás. Ocenitelným faktem je, že saláty jsou velmi přínosné pro naše zdraví a nabízí mnohostranné využití v kuchyni. Jsou obohacením jídelníčku.
Podstatná fakta
V rámci červnové výsadby hlávkového a ledového salátu je nutné brát zřetel na odrůdy, které snášejí dobře vysoké teploty, tj. letní odrůdy. Hlávkový salát se sází mělce, jedině tak je možné vypěstovat pevné a velké hlavy. Hlávkový salát musí růst rychle, aby uchoval své atributy, tj. jemnost a chutnost. K tomu je zapotřebí kyprá půda a vydatná zálivka.
Ledový salát je křehký a rezistentní vůči vysokým teplotám. Doba vývoje je delší než u hlávkového salátu. V případě ledového salátu je velmi důležité zavlažování, neboť pokud bude zalit příliš, bude uhnívat a to zejména, když se začnou tvořit hlávky.
Vysazení semen přímo na záhon
Vhodné je slunné stanoviště, prokypřená hlinitopísčitá půda. Dbáme na pravidelnou zálivku. Nejlepší je zalévat odstátou či dešťovou vodou a to mezi řádky, ne přímo na rostlinu. Salát se vysazuje do sponu 20×25 cm, ledový 30×30 cm. Půdu je třeba kypřit.
Ledový salát je možné sklidit opakovaně z jedné rostliny, pokud nedojde k poškození listového srdíčka, které pak znovu obroste. Tímto je umožněno opakovaně sklidit listy ledového salátu. Se sklizní se nevyplatí otálet, neboť později je jeho střed nahořklý. Pro sklizeň není vhodný salát s hnědými a povadlými listy, s uhnívajícím košťálem či velkou a bílou hlávkou.
Ledový salát pomůže s lepším usínáním
V ledovém salátu se ukrývá řada význačných vitamínů, včetně vitamínu K, jenž je důležitý pro správnou krevní srážlivost, dále se jedná o kyselinu listovou, draslík, sodík, železo, vlákninu, chlorofyl, antioxidanty. V ledovém salátu se nachází látky lactucin, která má vliv na zklidnění nervů, zmírnění stresu, napomáhá při usínání.
Ledový salát je zeleninou, která je vhodná a doporučována i při redukční dietě, neboť velmi dobře zasytí, má vysoký obsah vlákniny. Ledový salát je možné konzumovat celoročně, v létě je obzvlášť přínosný, neboť příjemně osvěží. Nejlepší je konzumace v čerstvé variantě a úplně nejlepší je, když v rámci přípravy, ať už ho budete dávat do salátu či použijete na zeleninovou oblohu, tak listy natrhejte, nekrájejte je nožem. Při styku s kovem se vytrácí určitá část důležitých látek a vitamínů. Výjimkou je keramický nůž.
Po sklizni je možné ledový salát uchovávat po dobu jednoho týdne v lednici. Samozřejmě nejvhodnější je okamžité spotřebování. Není dobré salát vystavovat teplotním výkyvům, tj. po přinesení vyhřátého salátu z venku je třeba chvíli počkat, než ho dáte do lednice.
Čím vyniká hlávkový salát?
Náleží mezi nejstarší pěstované rostliny. Kromě vitamínů a důležitých látek, tak hlávkový salát obsahuje stopové prvky. Výsledkem je, že nejchutnější jsou čerstvé listy, které mají světle zelenou barvu a jsou křupavé. Nejzdravější jsou listy tmavě zeleně zbarvené, ze kterých je možné připravit kyselé polévky. Hlávkový salát je vhodný také jako zeleninová příloha či samotný s podmáslím nebo kefírem. Salát náleží mezi ideální zeleninu pro detoxikaci těla, působí alkalicky, napomáhá k neutralizace překyselení organismu. Jelikož má velmi nízký glykemický index, nezvyšuje hladinu cukru v krvi.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz