Hlavoš je opadavý keř, který prospívá ve vlhčích i podmáčených půdách. Jeho květ vypadá jako bílá, ježatá hlavička a krásně voní. Má krásně sytě zelenou barvu s načervenalými stonky.
Hlavoš západní (Cephalanthus occidentalis) je severoamerický druh, roste na březích vodních toků a různých nádrží, ale i v mokřinách a bažinách, spíše v nižších nadmořských výškách. V našich podmínkách dorůstá do výšky dvou metrů, ale může dosáhnout až výšky sedmi metrů. Listy jsou 5-18 cm dlouhé, na vrcholu špičaté. Listy opadávají, mají elipsovitý až oválný tvar. Jsou pevné a lesklé, mají krásně sytě zelenou barvu. Původní Američané používali keř ve své tradiční medicíně ke snížení horečky a proti bolestem.
Netradiční a voňavé květy
Květy vykvétají v srpnu a září, jsou trubkovité a mají velmi zajímavý tvar. Jsou to bílé, kulaté a ježaté hlavičky, které krásně voní, tím lákají do zahrady hmyz a motýly. Hlavičku zdobí drobounké trubičky bílých květů, ze kterých trčí dlouhá blizna. Díky tomu mají svůj specifický tvar. Po odkvětu se z nich stávají kulaté plody – tobolky, ty už jsou lysé. Vykvétá na nových výhonech.
Jak hlavoš pěstovat
Hlavoš západní má rád vlhkou půdu, snese i podmáčenou. Půda by také měla být živná, neutrální až lehce kyselá. Stanoviště by mělo být navíc dostatečně slunné. Pozor na vápenatou půdu, tu nesnese. Kvete na nových výhonech, proto ho zjara seřízneme, zhruba o 2/3 délky starých větví. Díky tomu bude mít také hustší a kompaktnější tvar. Pokud chcete tvarovat, zastříhávejte pouze konce větví. Výšku i hustotu lze dobře regulovat řezem. Hlavoš západní je plně mrazuvzdorný.
Kde hlavoš západní uplatníme?
- ve vlhčích partiích zahrad, parků
- v zahradách přírodního typu
- kolem rybníků a jezírek
- jako solitér nebo do skupiny keřů
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz