Může zaujmout zajímavými panašovanými listy, většinu času však jen tiše prorůstá stinné kouty a rohy – to vše se však změní, jakmile poprvé rozkvete a vytvoří plody. Pak se rázem stane vítaným favoritem vaši zahrady, který na vaše zahradnické umění navíc neklade skoro žádné nároky.
Brslen patří mezi tzv. kosmopolitní obyvatele říše rostlin – jeho více než 170 druhů najdeme roztroušených prakticky po celém světě. U nás je domácí brslen evropský – někdy také nesprávně nazývaný brslen opadavý (latinsky Euonymus europaeus). Poradí si však i s náročnými podmínkami, nevymrzá a působí proti erozi půdy.
Ideální společník do zahrad na svahu
Velmi rychle totiž přirůstá. Za jednu či dvě sezóny se můžete těšit z hustého keře, který jako bonus pečlivě proroste široký okruh půdy v okolí. Tu potom neodplaví ani přívalové deště. Dorůst může až čtyř metrů, zároveň se však snadno tvaruje, takže si ho můžete přizpůsobit přesně podle svého. Hodí se i jako živý plot, a to zvláště ve chvíli, kdy zkombinujete klasickou tmavě zelenou formu a odrůdu s panašovanými listy.
Jen pozor, výrazně zbarvené listoví je náročnější na dostatek slunce a přirůstá o něco pomaleji než jeho „obyčejní“ bratříčci. Poměr panašovaných a klasických rostlin by tak měl být minimálně 3:2, aby byla zachována kompaktnost a maximálně atraktivní vzhled živého plotu.
Když rozkvete brslen
Květy, jež se na větvích objevují od května až do konce července, vás příliš neoslní, zcela jiné je to však s plody. Karmínové tobolky skrývající oranžové jádro upoutají oči každého kolemjdoucího a na větvích zůstávají i dlouho poté, co na zem dopadne poslední list.
Náš tip: Rozsviťte si zahradu ještě více a pořiďte si kultivar, který se na podzim zbarví do atraktivní červeně – například „Red Cascade.“
Hledáte solitéru? Brslen křídlatý bude ideální
Máte-li v merku keř, který by si skvěle poradil i bez vaší péče někde v zapadlém koutě zahrady, určitě se vám bude hodit Brslen křídlatý (Euonymus alatus). Má o něco jemnější habitat, takže se nehodí do živých plotů. Dorůstá asi tří metrů a dobře snáší zmlazení i radikální seřezání. Uplatní se jako zajímavá solitéra chránící stínomilné rostliny před slunečními paprsky nebo i jen tak, jako ozdoba dřevěných plotů či opěr.
A potěší vás i po opadu listů. Kromě barevných plodů totiž na jeho větvích odhalíte i atraktivní odlišně zbarvené proužky kůry – zpravidla dočervena nebo rezava, které působí na zahradě zapadané sněhem všelijak – jen ne smutným dojmem.
Neopadavé brsleny? Porostou vám, ale vyžadují péči
Nevyrostou více než metr a půl a nejlépe se jim daří v přenosných nádobách, ale pokud chcete mít na zahradě stále zeleno, můžete to s nim vyzkoušet i ve volném terénu. Neopadavé brsleny jsou u nás k dostání obvykle dva: brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) a brslen japonský (Euonymus japonicus). Neobejdou se bez opory a na zimu vyžadují přihrnutí chvojím nebo mulčovací kůrou. A vyskytují se i v panašované formě.
Atraktivní kultivary do každé zahrady
Hledáte novinky ve světě rostlin nebo si zkrátka chcete dopřát na zahradu něco nevšedního? Brsleny nabízejí velmi široké spektrum možní a barevností. Mezi nejoblíbenější druhy brslenů patří tyto:
- Euonymus fortunei var. Emerald Gaiety s nápadnými bílými skvrnami na listech
- Euonymus fortunei var. Emerald´n Gold se žlutým pašováním
- Euonymus fortunei var. Harlequin – bílá, téměř kropenatá kresba
- Euonymus fortunei var. Silver Queen, jehož listy pokrývá béžová mozaika
- Euonymus japonicus var. Kewensis – poléhavý, plazivý s tmavě zelenými listy
Panašovaným odrůdám se nejlépe daří v přenosných nádobách, na zimu ukrytých ve světlém sklepě nebo chladné chodbě. Mezi nejlepší rostliny pro kombinování patří zakrslé jehličnany s tmavými jehličkami, jež dovolí zajímavě tvarovaným větvičkám dostatečně vyniknout.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz