Komonka královská (Fritillaria imperialis) se také nazývá řebčík královský. Kdysi to byla častá květinka v zahradách, ale dnes je poněkud opomíjena. Když vás s ní seznámíme, možná si ji znovuoblíbíte i vy.
Jaké stanoviště potřebuje
Komonka potřebuje slunné stanoviště nebo polostín, rozhodně dává přednost dostatku světla, ale nemiluje polední a odpolední úpal. Půdu má ráda propustnou a humózní.
Jak komonku sázet
Vybírejte zdravé a velké cibulky, které sázejte koncem srpna do hloubky 20–30 cm podle druhu půdy – čím lehčí půda, tím hlouběji by měly být. Rovněž je dobré sázet je mírně šikmo, aby se nad pupenem nezadržovala voda, která by mohla způsobit jeho zahnívání. Komonky sázejte cca 25 cm od sebe, nejlépe do skupinek.
S jakými květinami komonku kombinovat
Protože komonka vykvétá během dubna a května, dobře vynikne mezi tulipány a narcisy. Může ale stejně pěkně fungovat i s bohyškami nebo mezi různými druhy kapradí.
Jak o komonku pečovat
Komonky jsou velmi nenáročné. Stačí odstraňovat odkvetlá květenství a po zatažení i listy. Není nutné cibule každoročně vyjímat, vydrží na jednom stanovišti i několik let. Potom je dobré komonky přesadit. Cibule mají jednu obrovskou výhodu – jejich zápach prý odpuzuje krtky.
Komonky podle barvy květů
Tradiční barvou komonky královské je oranžová. Ovšem dnes existují kultivary, které mají nejrůznější barvy. Posuďte sami: kultivar Fritillaria imperialis „Aurora“ je oranžovočervený, kultivar Fritillaria imperialis „Rubra Maxima“ má velké červené květy, kultivary „Lutea“ a „Lutea Maxima“ jsou žluté.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz