Krásnoočka jsou nejčastěji trvalky, ale mohou to být podle kultivaru i letničky. Pocházejí ze Severní Ameriky a snesou téměř vše. Navíc jsou velmi dekorativní. Zkuste si jich pár vysadit na svou zahradu.
Kam krásnoočka zasadit
Krásnoočka milují slunce, volíme tedy prosluněné stanoviště. Vyhovuje jim lehká a propustná půda. Vysoké kultivary sázíme tak, aby byly chráněny před větrem. Zálivku i hnojení potřebují střední, a když občas zapomenete, rostlinka vám to odpustí.
Krásnoočko velkokvěté
Jedná se o jedno z nejčastěji pěstovaných krásnooček. Mívá ze všech druhů největší květy. Hodí se zejména jako solitéra. Květy jsou zlatožluté a jsou vhodné k řezu. Při včasném seříznutí vykvete i dvakrát za sezónu. Jednou za tři roky je dobré jednotlivé rostliny rozsadit či přesadit.
Krásnoočko přeslenité
Je menší vzrůstem i květy. Množí se podzemními odnožemi. Kromě žlutých květů (kultivary Zagreb, Grandiflora a Moonbeam) můžete sehnat i kultivar s červenými květy (Limerock Ruby).
Krásnoočko kopinaté
Střední odrůda, která bohatě kvete. Žluté květy s červeným středem má kultivar Sterntaler. Naopak kultivar Walter je jen 15 cm vysoký, má žluté květy s tmavě červeným středem a do zahrady se nejlépe hodí na skalky nebo na obruby záhonů.
Krásnoočko růžové
I podle názvu má střední růžové úbory. Dorůstá výšky až 30 cm. Hodí se do trvalkového záhonu. Množit jej můžete výsevem ze semen nebo dělením trsů. Přezimuje až do – 28 °C.
Proč si na zahradu pořídit krásnoočko
Ať již se rozhodnete pro kterýkoliv druh či kultivar, vězte, že zejména pomůžete přilákat do zahrady včely a čmeláky. Dále pak můžete květiny řezat do vázy. A protože květy jsou dekorativní i jedlé, můžete jimi v neposlední řadě také zdobit talíře při venkovní párty.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz