Znáte jen lebedu rozkladitou jako úporný plevel, který se rozrůstá po vaší zahradě? Pak je na čase seznámit se i s její „sestrou“ lebedou zahradní, která je naopak výbornou zeleninou podobnou špenátu. Jak se pěstuje lebeda zahradní?
Jak vypadá lebeda zahradní
Lebeda zahradní (Artiplex hortensis) vás překvapí hned několikrát. Jednak existují odrůdy, které mají opravdu zajímavé listy, a to jak strukturou, tak i barvou. Může mít listy červené (nejpikantnější), zelené i žluté (jsou téměř sladké), podle struktury rovné i kadeřavé. Kromě toho lebeda i pěkně kvete a přilákává na zahradu včelky a další užitečný hmyz – např. zlatoočky, které se živí mšicemi. Jinak – ačkoliv je podobná špenátu – dosahuje značně vyšší výšky (až 180 cm).
Jaké vyžaduje stanoviště
Lebeda potřebuje výživnou, humózní půdu, která dobře zadržuje vláhu. Bude se jí tedy dařit spíše v jílovitých půdách než v písčitých, avšak ty je možné vylepšit kompostem nebo vyzrálým hnojem.
Výsev
Semena je dobré před výsevem namočit, poté vysévat od začátku jara do poloviny léta. Důkladně záhon zalijte a raději neustále udržujte vlhký. Sazeničky vyjednoťte, když mají 2–4 lístky a nepřestávejte zalévat, ať jsou lístky pěkně křupavé.
Sklizeň
Průběžně sklízejte větší listy, které se upravují jako špenát. Pokud vám lebeda vykvete, nevadí, konzumovat se dá i květenství – stačí povařit (i v páře).
Množení
Lebeda se stejně jako její planá příbuzná množí velmi rychle, sama se vysemeňuje. S množením tedy nebudete mít problém, spíše s údržbou záhonu. Pokud nechcete více lebedy, nenechávejte květy dozrát a odstraňujte rostliny ze záhonu včas.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz