Mařinka je trvalka, na kterou se tak trochu pozapomnělo. Je to ale bylinka, u které jsou už celé roky ověřeny léčivé účinky. Dá se nasbírat v přírodě, ale stejně tak si ji můžete vysadit na zahradě a přesvědčit se o jejich léčivé síle.
Mařinka vonná nebo také Svízel vonný (Asperula odorata). Stejně tak se můžete setkat s názvy marulka, mařenka, božec, májovka. Mařinka byla využívána nejen v kuchyni, ale i k léčbě nespavosti a k uklidnění. Z mařinky se využívá hlavně nať. Sbírá se na konci jara, přibližně na přelomu května/června. Doporučuje se sbírat ji kolem poledne a co nejrychleji usušit. Sušte ji ideálně na sítech, při teplotě do 350 C. Usušenou bylinku skladujte na tmavém místě, aby se k ní nedostalo moc světla.
Čerstvá mařinka příliš nevoní, rozvoní se, až když zavadne. Kromě léčivých účinků ji můžete využít k ovonění prádla ve skříních.
Léčivé účinky
Připravte si mařinku jako čaj, působí při nespavosti a má uklidňující účinek. Dále se využívá při stresu a křečích. Mařinka obsahuje kumarin, což je antikoagulační látka, kterou nemocní užívají například při trombóze, křečových žilách a hemoroidech. Ovlivňuje srážení krve. Voní po senu. Z toho důvodu se to nemá s mařinkou přehánět.
Pěstování mařinky na zahradě
V přírodě se mařinka množí samovýsevem. Na zahradě je ideální ji pěstovat ze zakořeněných lodyh. Jakmile jich bude dostatek, vysaďte je na záhon v odstupu 20-30 cm od sebe. Záhon mařinek by měl být v polostínu, proto se také rostlina využívá k osázení vlhčích míst zahrady. Rostlinu lze pěstovat i v nádobách, ale musíme ji najít stinné místo. Na vhodném stanovišti se krásně rozroste.
Pokud mařinku trápí vlhko a sucho, začnou ji žloutnout listy, jednoduše ji sestříhejte a velmi rychle znovu obroste.
Mařinka je určena díky obsahu kumarinu ke krátkodobému užívání.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz