mečík

Chcete mít zahradu ozdobenou krásnými květy? Začněte pěstovat mečíky

Mečíky neboli gladioly nabízejí skutečně krásnou podívanou na rozkvetlý záhon po celé léto. Jak je ale pěstovat správně a s úspěchem a hlavně jak se vyhnout některým obávaným škůdcům a chorobám? I to vám poradíme v našem článku.

Kdy sázet hlízy mečíků

Hlízy mečíků musíme každé jaro znovu zasadit a na podzim zase ze země vyjmout, protože by nepřežily mrazy. I proto se doporučuje sázení na konci května, kdy je půda již teplá a nehrozí promrznutí.

Jaké stanoviště vybrat

Mečíkům svědčí prosluněné stanoviště s dostatkem světla. Půdu mají rády propustnou, spíše hlinitou nebo hlinito-písčitou a s dostatkem živin. Nemají rády organická hnojiva, lepší je kvalitní domácí kompost.

Jak sázet mečíky

Hlízy mečíků musí být umístěny dostatečně hluboko v zemi, protože samotná rostlina je následně poměrně vysoká a hrozilo by její vylomení. Ideální hloubka je tedy 10–15 cm a vzdálenost jednotlivých hlíz 5–8 cm. Mečíky je lepší sázet pohromadě, např. do řádků, než odděleně.

mečík

Zálivka

Po zasazení mečíky důkladně zalijeme. Tato první zálivka jim stačí až do doby, než z hlízy vyroste stonek s květenstvím. To poznáte jednoduše pohledem, nebo to můžete vyzkoušet hmatem – mezi plochými stranami mečíkových výhonů bude „ztloustlé“ místo. Od této doby mečíky intenzivně zalévejte, aby mohly zdárně vykvést.

Choroby a škůdci

Jako všechny krásně květiny ani mečíky se občas nevyhnou chorobám a škůdcům. Z chorob jsou to především houbové choroby, které se vyskytují zejména tehdy, když zasadíte mečíky příliš hluboko. Dá se jim předejít namořením hlíz mečíků ve vhodném fungicidu (např. Merpan). Ze škůdců je pak nejobávanější třásněnka mečíková, což je černý asi 1 cm dlouhý hmyz a jeho žluté larvy. Jak dospělci, tak i larvy poškozují listy i květenství a přežívají zimu v hlízách mečíků. Vhodnou obranou je opět namoření hlíz před zasazením, tentokrát např. přípravkem Actellic, nebo při výskytu na kvetoucích rostlinách postřik běžným insekticidem, např. Talstar.

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zanechte komentář