Meduňka patří mezi bylinky, ze kterých si nejčastěji uvaříte čaj při nespavosti, přepracovanosti, stresu a vyčerpání. Pokud ji chcete pěstovat na své zahrádce, věnujte jí dostatečnou péči.
Půda
Zaměříme-li se nejprve na půdu, pak meduňka potřebuje vzdušnou, dostatečně vlhkou a propustnou půdu plnou živin. Z pohledu plodin patří meduňka do tzv. 2. trati (tj. nesnáší čerstvou chlévskou mrvu). Půdu si tedy před sázením připravíme již na podzim, zryjeme ji dostatečně do hloubky a zaryjeme chlévský hnůj. Na písčitých půdách raději meduňku nepěstujeme, ledaže bychom do půdy přidali dostatek kompostu a vydatně zalévali.
Podnebí
Meduňka vyžaduje teplé a slunné podnebí a místo chráněné před větrem a mrazem v zimě. Naprosto nevhodná jsou stinná místa a větrné polohy.
Výsev nebo výsadba
Výsev meduňky je možný, ale většinou se na malou zahradu nevyplatí. Musel by se také provádět v březnu do pařeniště nebo skleníku. Lepší než meduňku vysévat je pořídit si kvalitní sazenice v zahradnictví nebo např. oddělky od souseda (meduňka se výborně dělí, oddělky je třeba seříznout tak na výšku 10 cm od země). Meduňka by se měla sázet do sponu 30 x 30 cm, a to nejlépe koncem dubna. I tehdy je lépe chránit ji ochranným poklopem nebo netkanou textilií před případnými posledními mrazíky. Také je možné kolem meduňky položit na půdu nastýlku ze slámy nebo rašeliny.
Další péče
Meduňka potřebuje dostatečnou zálivku a hnojení jednou za 14 dní tekutým organickým hnojivem.
Sklizeň
Sklízí se listy nebo nať, a to po celou dobu vegetace. A používat meduňku můžete jak čerstvou, tak i sušenou (suší se v kyticích zavěšených na chráněném místě), nebo si ji dokonce můžete zamrazit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz