Myrta obecná (Myrtus communis) pochází ze Středomoří, kde je zvyklá v zimě na teploty okolo 4 °C, z tohoto důvodu by u nás nepřežila coby venkovní rostlina. Lze ji tedy pěstovat jako pokojovku.
Myrtová větvička je tradiční ozdobou svatebčanů na oděvu, bez ní si ani nelze představit svatební obřad, je tak nepostradatelným elementem. Někdy může být problém ji sehnat. Vy si ji můžete zkusit vypěstovat doma. Myrta coby symbol lásky a štěstí může zdobit váš interiér.
Jak pěstovat myrtu v našich podmínkách?
Ideální je pěstování v nádobě a v létě dát myrtu ven, krásná dekorace na terasu, balkon či kdekoliv na zahradě. Myrta se pěstuje ze semen, která zpravidla zakoupíte v balíčku po 5 či více kusech. Semena nejprve je třeba namočit na jednu hodinu do vlažné vody a poté je možné vysít semena při teplotě okolo 20 až 25 °C do připraveného substrátu. První klíčky lze očekávat zhruba za měsíc až dva.
Při sázení rostliny volte nádobu dle toho, zda ji budete dávat letnit či bude jen pokojovou rostlinou v bytě. Pozor na přímé slunce, které rostlině nesvědčí. Myrta je žíznivou rostlinou, jakmile nemá dostatek vody, rychle schne a opadává. Zejména od počátku jara je nezbytné myrtu zalévat odstátou vodou a hlídat, aby kořenový bal nikdy nevysychl, ale také nesmí být přemokřený. Pro zdárný růst rostlina potřebuje zvýšenou vlhkost.
Výživu rostlině dopřejte od začátku jara. Hnojení je ideální v intervalu jednou za dva týdny. Myrtu je vhodné každý rok na jaře přesadit, vždy volte jen o málo větší nádobu. Mladé rostliny potřebují lehčí zeminu s vyšším podílem rašeliny. Naopak starší mají raději středně těžkou, která má vyšší obsah ornice.
Zazimování myrty
Pokud přes léto zdobí rostlina váš balkon, terasu, je zkrátka venku, tak na zimu je nutné ji přemístit, neboť není mrazuvzdorná. Koncem léta ji dejte tam, kde není riziko umrznutí, kde zároveň bude i dostatek potřebného světla. Pokud během zimy myrta celá opadá, rozhodně ji nevyhazujte, ale starejte se o ni nadále, neboť na jaře vám může znovu obrazit. Takže nic nevzdávat.
Odkud pramení tradice myrty na svatbách?
Zde je nutné zapátrat až do starého Řecka, neboť zde byla myrta zasvěcena bohyni lásce Afroditě. Po zrození z mořské pěny se Afrodita zahalila do větví z myrty a tento keř se stal symbolem mladosti, nevinnosti, krásy. A to nebylo zdaleka vše, neboť myrta byla považována i za léčivou rostlinu. Odvar z plodů a listů myrty pro své antiseptické účinky byl využíván jako obklad na rány. I moderní medicína prokázala léčivé schopnosti, kdy olej z myrty pomáhá při zánětech i mykotických onemocněních kůže.
Myrtu dokonce využívají i výrobci parfémů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz