Nestařec americký (Ageratum houstonianum Mill) patří mezi okrasné keře, které v poslední době upadají spíše v zapomenutí. Ano, svou krásou se nemůže rovnat dosnám nebo impozantním liliím, přesto si na zahradě své místo najde. Zvláště tam, kde potřebujete celkový dojem trochu zklidnit a připravit nevtíravé kulisy pro příchod jiné dominanty.
Patří do rodiny Asteraceae a svými charakteristickými květy se prozradí na první pohled. Květy nejsou velké ale vyrůstají v hustých shlucích. Nestařec je navíc remontatní – tzn. opakovaně kvete po celé léto.
Rod Ageratum jako takový zahrnuje přibližně 44 druhů rostlin. Jde o keře a letničky, pocházející z Jižní a Severní Ameriky (většina z nich má svůj domov v Peru a Mexiku). U nás bývají populární zejména kvůli nízké ceně, ale také díky snadné kultivaci, protože na umístění i péči jsou opravdu nenáročné.
Věděli jste, že: v domovině nestařců se někdy jejich květům říká trpasličí štěňata? Jsou totiž stejně malé a roztomilé.
Než si nestařec pořídíte domů…
Ageratum houstonianum je vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky asi 12-60 cm a vyznačuje se kompaktním, rovným vzrůstem s bohatě rozvětvenými stonky. Jeho listy jsou rovněž velmi atraktivním prvkem každé zahradní výsadby, mají totiž srdčitý tvar a porůstají je jemné chloupky.
Ještě krásnější jsou květy, jejichž barva se pohybuje přes fialovou a růžovou až po bílou. Ty první se objevují v květnu nebo červnu a poslední odejdou s podzimními mrazíky. Na trhu najdete množství odrůd, jejichž velikost se pohybuje od trpasličích dvaceti centimetrů až po téměř půlmetrové. V ČR patří mezi nejoblíbenější kultivary:
- „Eureka“
- „Mini“ – ideální do truhlíků
- „Lazur“
- „Tetra Blue Mink“
- „Blue carpet“
- „Little Dorrit“ – bílý nestařec
- „Blue star“ – starší kultivar, množství velkých květů
- „Bukett“ – vyšší, vhodný k řezu
Jak se starat o nestařec americký
Jeho cena není vysoká, a uplatní se nejenom v zahradách, ale také na balkonech nebo terasách. Aby však nestařec americký dobře prospíval, měli bychom znát základní pravidla, vztahující se k jeho požadavkům, péči a zavlažování.
Při správné péči není navíc náchylný ani na škůdce a choroby. Ty se objevují zpravidla v případě, že je výsadba nestařců příliš hustá nebo přemokřená.
Jinak nestařcům stačí ke spokojenosti lehká a písčitá půda a slunná poloha. Důležitým prvkem je správný rozestup při výsadbě, který by se měl pohybovat v rozmezí 15 × 20 cm. Jiná situace samozřejmě nastává, chceme-li rostliny pěstovat v květináči na balkóně. Velká nádoba je podmínkou, v miniaturních květináčích vám nestařce vydrží krásné jen chvíli.
Během další péče je důležité zejména mírné zalévání a správné prořezávání. To se provádí po prvním kvetení a má za následek delší a intenzivnější vytváření nových poupat.
Jaksi nestařec rozmnožit
Ageratum mexicanum se množí setím semen na přelomu února a března. Semena potřebují teplo – nejlépe skleník. Po asi 5-10 dnech vyklíčí. Před přesazením je dobré lehce zastřihnout kořeny, poté bývají nestařce v lepší formě a lépe zakořeňují. A nezapomeňte také na zaštipování – díky němu rostliny dříve vykvetou. Ven lze rostlinky umístit až po zmrzlých, jsou totiž velmi citlivé na mráz.
Je také dobré vědět, že nestařec americký se skvěle hodí jako obruba záhonů nebo jako rostlina pro záhony ornamentální. Stačí vybrat více kultivarů v různých barvách a výsledek bude perfektní a téměř bez práce. A pokud byste chtěli vytvářet květinové kompozice, pak vězte, že nestařci se bude skvěle dařit v blízkosti aksamitníků, okrasných šalvějí nebo třeba štěničníku (Iberis). Dohromady budou vypadat jednoduše skvěle.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz