Maliny jsou plné antioxidantů, skvěle chutnají a dodají nám spoustu vitamínů a dalších důležitých látek, listy maliníku jsou navíc léčivé. A dobrou zprávou je, že ho můžete pěstovat opravdu v každé zahradě. Ideální doba pro výsadbu je v podzimních měsících, máte tedy ještě pár týdnů na pečlivé plánování.
I když to ví málokdo, protože květy malin jsou celkem nenápadné, vykvétají tyto ovocné keříky poměrně pozdě. Neublíží jim tedy pozdní jarní mrazíky a pokud přece jen ano, ochotně vykvetou ještě jednou. Mrazové kotliny, vyšší horské polohy, stinná říční údolí – tady všude maliny rády a bujně porostou. Velké a chutné plody si však žádají tu správnou péči.
Maliny lákající k ochutnání se neobejdou bez sluníčka
V zásadě je to prosté. Na slunném stanovišti se budete těšit z velkých a jasně vybarvených plodů, ve stínu budou maliny menší a o něco méně sladké. I tak však budou vynikající. A ani na opravdu stinných místech bez menší úrody nezůstanete. Maliník je zkrátka takový nezmar, jen tak něco mu neublíží.
Dařit se mu bude ve všech typech půd vyjma jílovitých a hodně hrubých štěrků. Musíte se mu však postarat o dostatek výživy v podobě humusu a občasného přivápnění. Důležitý je také dostatek vláhy. Právě na množství zálivky záleží, jak velké a šťavnaté maliny získáte. Je tedy dobré přemýšlet i nad tím, jak vysokou vlhkost v půdě udržet přirozeným způsobem. Skvělá je například mulčovací kůra, ale také netkaná textilie. Maliník je náchylný na přeschnutí kořenů, zvláště na jaře tuto ochranu nepodceňujte a nemáte-li po ruce vhodný materiál, klidně použijte alespoň slámu nebo posekanou trávu a tento překryv pravidelně obnovujte.
Náš tip: maliník vysazujte nejlépe na dobře odplevelené pozemky, v pozdější letech byste se nežádoucích rostlinných návštěvníků jen opravdu těžko zbavovali. Maliníky rády houstnou a do jejich středu se dá dostat jen obtížně.
Jaký maliník vybrat
Tradiční odrůdy pěstované u nás patří mezi ty jednouplodící. Jakmile se výhonky pochlubí svou úrodou, odumřou a na jaře zase celá rostlina obrazí z kořenů. Odrůdy stáleplodící nebo také remontantní jsou výsledkem dlouholetých šlechtitelských snad. U nich dorůstají nové výhony ještě v sezóně, přezimují a plodit budou až další rok. Všeobecně však bohužel platí, že tyto maliníky plodí o něco méně.
Nové keře vysazujeme do půdy od září až do zámrzu, a to nejlépe v podmračených chladnějších dnech. Ochráníte tak citlivé kořeny před vyschnutím. Sází se nejlépe jednoleté rostliny, jež se předtím zkrátí přibližně na 40 centimetrů výšky. Nejlépe jim budou vyhovovat řady s odstupem 60-80 centimetrů.
Náš tip: Pokud nechcete, aby se vám keře postupně rozlézaly po zahradě, můžete pěstovat maliníky za drátěnkovým plotem, nebo vsadit na oblíbené neodnožující odrůdy, i když je jejich cena o něco vyšší. Drátěný plot postavíte snadno – na kolíky natáhněte dva dráty do výšky jednoho metru ve vzdálenosti asi 60 centimetrů. Poté můžete jednoduše všechny přesahující nebo utíkající výhony bez obav odřezat, aniž byte riskovali poškození mateřské rostliny.
Jak se starat o maliníky, aby dlouho a vydatně plodily?
Maliníku se povede dobře, i když si ho vůbec nebudete všímat, pokud však chcete maximum skutečně velkých a chutných plodů, budete mu muset věnovat trochu péče. Základem je jemné kypření půdy okolo kořenů a odstraňování plevele tam, kde to půjde.
Na jaře přihrňte kořeny maliníku výživným humusem, a pokud je to třeba, vsaďte i na hnojivo s obsahem vápníku. Ze všeho nejdůležitější je však správný řez. Hned po sklizni odstraňte všechny vrcholy, které již mají odplozeno. U remontantních odrůd je pak třeba řezat výhony ještě na jaře a to tak, aby z každého zbyla maximálně třetina až polovina. Díky tomu se budou plody lépe vyvíjet a úroda bude větší.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz