V našich podmínkách není jeho pěstování příliš rozšířené, ale je to škoda. I když pakmín neoslní velikostí a barvou květů, přesto může zajímavě podtrhnout barvu a vzhled všech svých sousedů. A z téhož důvodu se používá i v řezaných kyticích.
Jeho původní domovinou je jižní Evropa a severní Afrika. Pokud do těchto lokalit vycestujete, nejspíš ho spatříte růst volně na stráních nebo ho objevíte v některém krámku s bylinkami – své uplatnění totiž nachází i v lidové medicíně.
Místy se vysemeňuje i sám
V našich podmínkách je nejčastěji k dostání pakmín větší (Ammi majus). Možná vám jeho éterické kulaté plné květy na první pohled připomenou ne úplně žádoucí rozkvetlou mrkev. A není divu, vždyť pakmín také patří do čeledi miříkovitých. Nejde ovšem o naši původní rostlinu, naopak. Její domovina leží u teplých vod Středozemního moře, takže kruté mrazy našich zim nepřežije. To však vůbec nevadí, následujícího roku zase ochotně vyroste a příliš přitom nezáleží na tom, zda na podzim posbíráte jeho semínka a na jaře je vysijete na předem zvolené místo, nebo jednoduše necháte pakmín, aby dělal co umí a rozmnožil se sám ve stylu „padni komu padni“.
Náš tip: Tato jeho schopnost ho dělá ideální květinou pro městské výsadby a dovoluje mu také mírně zplaňovat v okolí zahrádek osvícených pěstitelů. A právě tady si můžete semínka na podzim po libosti nasbírat. Nic složitého k uchování nepotřebují. Stačí je pouze nechat dobře vysušit a poté přemístit do čistého papírového sáčku.
Jak na pěstování pakmínu od A do Zet
Jestliže se vám podařilo opatřit si semínka, svěřte je volné půdě v dubnu nebo květnu. Stačí libovolný lehce nakypřený záhonek s výživnou a dobře propustnou půdou. Přemokření totiž pakmín nemá rád, naopak přísušky (vyjma saharské pouště) toleruje vcelku ochotně. Semínka stačí volně rozhodit, přihrnovat není třeba.
Zvolená poloha by měla být slunná a teplá (stačí si vzpomenout, odkud pakmín pochází). Mladé rostlinky chraňte před suchem, ale jakmile zakoření (cca po měsíci a půl), můžete si s nimi přestat lámat hlavu.
Pokud půjde všechno podle plánu, mohou se první zajímavá květenství pakmínu objevit už v květnu. A pokud se okolo záhonku čas od času protáhnete s nůžkami a odstraníte ta stará a nevzhledná, můžete se z jejich vzdušné krásy těšit až do září. Teprve na počátku září stačí ponechat dva nebo tři kousky pro následné jarní množení.
Do kytic i jako lék
V naší lidové medicíně ho můžete najít pod jménem morač zákrovnatý a uplatní se zejména při léčbě cukrovky nebo ledvinových kamenů. Ale zalíbí se vám i letních kyticích. Ovšem pozor, na manipulaci s ním si raději vezměte rukavice. Jeho jemné chloupky by mohly vaši pokožku nepříjemně podráždit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz