Pěstitelé znovu objevují kouzlo patizonu. Ne náhodou, zelenina obsahuje spoustu prospěšných látek, je plná vody a v kuchyni ho lze připravit na mnoho způsobů. Pokud mu připravíte dobré podmínky, odmění se vám bohatou úrodou.
Patizon je kultivarem dýně obyčejné. Má charakteristický tvar, barvu bílou, žlutou nebo zelenou. Rostlina vyroste do keře, podobně jako u dýně. Žluté květy rostou v úžlabí listů, mají podobně sytou barvu jako květy okurky. Na jedné rostlině vyrostou samčí i samičí květy. Patison by měl být součástí zdravého jídelníčku, hodí se dokonce i při hubnutí.
Jaké mu připravit podmínky
Patizonu se daří v těžších, hlinitých půdách s vysokým obsahem živin. Na podzim půdu zryjeme a zapravíme do ní kompost. Semínka vyséváme do sponu, 2-3 semínka k sobě, nedáváme je ale přes sebe, ale každému dopřejeme trochu prostoru. Půda by měla být vlhčí a na slunném stanovišti.
Dodržujeme pečlivou zálivku, zaléváme ke kořenům. Patisonu příliš nesvědčí mrazy, pokud jste výsev udělali dříve a víte, že ještě hrozí mrazík, rostlinku na noc přikryjte. Patison při růstu spotřebuje hodně živin, takže ho vysejte tam, kde nebude utlačovat ostatní rostliny a případně přihnojujte.
Patizon si můžete předpěstovat. Do květináče v polovině dubna vysejeme 3 semínka, nejsilnější rostlinku necháme dojít do stádia pravých listů. Na záhon můžete vysadit v polovině května.
Sklizeň
Pokud jde vše ideálně, můžete sklízet už v červenci. Patison má krátké vegetační období – přibližně 70 dní. Jeho plody se sklízí nezralé, v průměru by měly mít 10 – 15 cm. Sklízíme tak, že odkroutíme stopku, neřežeme. Pravidelná sklizeň zvyšuje jeho úrodnost.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz