Pivoňka keřovitá nebo také dřevitá je vytrvalý keř dorůstající výšky zhruba kolem dvou metrů. Má dřevnaté stonky a její květy mají rozmanité barvy. Velmi oblíbené jsou v japonských zahradách, ale pěstovat je můžete i na své zahrádce.
Pivoňka keřovitá (Paeonia suffruticosa) nebo také pivoňka dřevitá, křovitá má svou domovinu v Číně, kde má její pěstování tradici dlouhou více než 2000 let a kde také byly oblíbenými květinami čínských císařů. Postupně se rozšiřovaly do celého světa.
Má dřevnaté stonky a dorůstá do podoby malého keře. Na sobě nesou plné či poloplné a vzácněji jednoduché květy, které jsou vybarveny do mnoha barev. Obvykle mají až 20 cm v průměru. Listy se na podzim vybarvují a opadávají. Dřevité pivoňky jsou dlouhověké, což je dáno i jejich široce rozvětvenými kořeny.
Rostliny potřebují živnou, propustnou a raději vlhčí půdu. Nejvhodnější období pro sázení je na podzim, od konce srpna do listopadu. Kontejnerovou rostlinu můžeme sázet od jara do podzimu. Připravíme dostatečně hlubokou jámu, zhruba 50 – 70 cm do hloubky a 50 cm do šířky. Na dno je vhodné dát drenážní vrstvu z hrubého písku nebo štěrku. Po výsadbě sazenice zalijeme. Stanoviště jí vyhovuje slunné či lehce zastíněné.
V prvních létech je lepší rostlinu na zimu přikrýt, pokud hrozí silné mrazy, jinak je pivoňka keřovitá mrazuvzdorná. Měla by mít dostatek místa, protože se poměrně rozrůstá do šířky. Je také třeba pivoňku chránit před průvanem. Během vegetace je vhodné rostlinu přihnojovat.
Pivoňka dřevitá nemá ráda přesazování a vydrží na svém místě opravdu velmi dlouhou dobu. Květy po odkvětu ořezáváme. Řez keříku není nutný, většinou se provádí u mladších rostlinek z důvodu tvarování. U starších keříků už není nezbytný. Nejvhodnější doba k řezu je brzy na jaře.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz