Břečťan je stálezelený, sám se přichytí podkladu a šplhá po něm nebo tvoří kobercovitý porost na zemi. Hodí se i do tmavého zákoutí. Ideální rostlina tam, kde potřebujete schovat nějaký nedostatek.
Břečťan popínavý (Hedera helix) je rozšířen po celé Evropě, má řadu zelenolistých a pestrolistých odrůd. Břečťan také kvete a plodí, ale až po několika letech od výsadby. Dřevnatý stonek se plazí v podrostu nebo se pne po oporách, stonek je bohatě větvený. Květy se tvoří na polokulovitých okolících na starých, plodných větvích, v období září-říjen. Na konci zimy plody dozrávají v černé až modravé bobule. Ty jsou jedovaté, pro dospělého mírně, pro děti mohou být nebezpečné.
Břečťan se dokáže přichytit k jakékoliv opoře, ať už umělé nebo přírodní. Díky svým přísavným kořínkům, které mohou být délky několik milimetrů až centimetrů. Listy neopadávají, barvu mají tmavě zelenou, jsou však vyšlechtěny i odrůdy s různým zabarvením listů. Ze stonku vyrůstají střídavě.
Květy se na břečťanu objevují od června do října, vyskytují se na rostlině, jejíž stáří je přibližně 8-10 let. Plody vydrží na rostlině do jara, v zimě slouží jako potrava pro ptáky.
Roste i na nehostinných místech
Břečťan patří mezi rostliny, které kvetou ve stínu nebo polostínu či v rozptýleném světle. Na slunci také roste, ale pomaleji a listy bývají vybledlé. Daří se jim i v takových koutech zahrady, kde by se většině rostlin nevedlo. Starší břečťany jsou zakořeněné, tak získávají vodu i z větší hloubky.
Pokud byste chtěli nechat zarůst jednu stranu domu břečťanem, vyberte tu severně orientovanou. Dále se může pěstovat jako popínavá rostlina na terasách a balkonech, v neposlední řadě také v závěsných nádobách. Tam, kde se vám obtížně udržuje zahrada, nechte tento kout zarůst břečťanem, může sloužit jako náhrada za trávník. Pokud máte na zahradě starý strom, nechte břečťan, aby ho oživil.
Břečťan se vysazuje na jaře a na podzim, sami si můžete vytvořit řízky, které necháte ve vodě zakořenit. Rostlina se vytahuje za světlem a přichycuje se kořínky. Pokud se rozhodnete oživit fasádu domu, je potřeba mít zeď uzavřenou pevnou omítkou bez trhlin, opadaných částí a puklin. Zajistí vám soukromí, pokud ho necháte pnout po plotě.
Jaké má nároky
Pestré listy potřebují o trochu více světla než zelené odrůdy. Čím více zelená odrůda, tím více stínu potřebuje. Pokud pěstujete břečťan ze semen, zasejte je už na podzim, na jaře odstraňte nežádoucí výhonky. Sazenice se sází brzy z jara (únor-březen), do středně těžké a propustné zeminy. Na místo, kde má stín a oporu. Rostlinu zalévejte mírně a v zimě zálivku velmi omezte. V létě hnojíme 1x za 14 dní.
Břečťany jsou dlouhověké, vydrží na stanovišti i desítky let. Lze je pěstovat i jako pokojovku.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den, škoda, že v článku není uvedeno, jak se v případě potřeby běčťanu zbavit. Roste nám na chalupě v takových „chuchvalcích“, jelikož bude hodně starý. V podstatě nevíme jak ho zkrotit, aby vypadal lépe. S pozdravem Martina