Rehmannia je neprávem opomenutá rostlina, která si zaslouží pozornost a místo na zahradě či za oknem. Záleží už na každém, který ze dvou druhů zaujme a stane se lepší variantou. Jak na pěstování této rostliny? Víte, že ji lze využít nejen díky léčivému účinku?
Rostlina, na kterou se zapomenulo, což je škoda. Vzhledem k tomu, že není náročná na teplo, prospívá i v chladnějších polohách. Do Evropy se dostala v 90. letech 20. století. Rostlina pocházející z Číny, kde byla objevena lékařem Josefem Rehmannem. Odtud pramení i její název. Známé jsou dva druhy a to rehmannia glutinosa a rehmannia elata. A právě i díky původu je rostlina hojně používána v tradiční čínské medicíně.
Rehmannia glutinosa se vyznačuje nepravidelně zoubkovanými listy, květy ve zvonkovitém tvaru se pyšní krásně červenou barvou s purpurovými skvrnkami. Kořen tohoto druhu rehmannie je podstatnou součástí právě mnoha receptur ajurvédské a tradiční čínské medicíny.
Rehmannia elata zaujme dlouhými listy, kompletně je porostlá chloupky a květy okouzlí tmavě fialovou barvou se žlutým jícnem a vypadají jako by postříkané fialovými skvrnkami.
Bezproblémové pěstování
Rostlina, která si vás získá svou nenáročností. Rostlině se daří i ve studeném skleníku. Zde je jistá souvislost mezi výsevem a kvetením. Jestliže rostlinu vysejete uprostřed léta, na zimu pak přemístíte mladou rostlinu do místnosti, následující rok v průběhu března či dubna, vám rostlina krásně vykvete. Přes zimu je třeba zajistit stálou teplotu okolo 15 °C.
Jak lze rostlinu množit?
V létě lze rehmannii množit semeny. Samozřejmě můžete zakoupit již vzrostlé květiny v obchodě. Ale zajisté je lepší upřednostnit právě množení semeny. Pro výsev je ideální směs zeminy pro pokojové rostliny a přidat trochu písku. Semena se vysévají na povrch, nezasypávají se, jen se mírně vtlačí do zeminy.
Květináče či jiné nádoby se semeny je vhodné překrýt igelitovým sáčkem či tabulkou skla. Při přesazování postačí běžná zemina. Je důležité, aby mladé rostliny nebyly vystaveny přímému slunci, mohlo by je totiž spálit. V období růstu je třeba zalévat jednou týdně a to do doby, než začne rostlina kvést. Také je třeba mít na paměti, že rehmannia elata potřebuje méně zálivky než glutinosa.
Účinky a možnosti užívání rehmannie
Rostlinu lze využít hned v několika různých formách. Z celého kořenu je možné připravit odvar, že jej budete vařit ve vodě zhruba 30 minut, pak kapalinu přefiltrujete. K dostání jsou i práškové výtažky, které se mohou smíchat s potravinami i vodou.
A proč podlehnout kouzlu a síle rehmannie? Rostlina má totiž značně povzbuzující, omlazující a afrodisiakální účinek na organismus. Napomáhá posilovat tkáně, kosti. Vhodná je při léčbě astmatu. Podílí se na zvýšené odolnosti organismu vůči stresu, zátěžové situaci apod. Však v tradiční čínské medicíně se používá i na čištění krve a usměrnění hormonálního systému, k nastolení rovnováhy mezi ying a yang. Rostlina je bezpečná, ale je třeba dodržet vždy jen krátkodobé užívání.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den! Můžete vysvětlit, proč máte na úvodní fotografii zase úplně jinou rostlinu než, o které píšete?
Je na ní Náprstník červený (Digitalis purpurea) !!!
Chtěla bych vědět, jestli tuhle květinku opravdu testovala na vlastní rodině, jak píše v profilu!!!