Slyšeli jste také již někde název surfinie a nevíte, co je to za květinu? Pak vězte, že se jedná o převislé petúnie, které byly namnoženy vegetativní formou jednou japonskou firmou. Letos je už nejspíš zasázet nestihnete, ale udělejte si o nich představu alespoň pro příští rok.
Výhody surfinií
Surfinie se dají pěstovat v truhlících na oknech podobně jako muškáty. Tyto převislé druhy jsou velmi odolné povětrnostním podmínkám, velmi bujně rostou a jsou dostatečně zdravé na to, aby odolaly škůdcům i chorobám.
Nejčastější druhy surfinií
Surfinie mají mnoho druhů a barev, z nichž můžete vybírat. Nejstarší jsou „Revolution“ s červeno-fialovými květy, potom také „Violet Wonder“ s levandulovými květy, „Priscilla Kerpril“ má světle fialové květy.
Kdy předpěstovat a kdy vysazovat
Pokud si chcete surfinie předpěstovat ze semen, začněte již v období od ledna do března. Vysazovat ven je pak možné po zmrzlých, tedy v polovině května. Do jednoho květináče stačí jedna rostlinka, která se bohatě rozroste. Do truhlíku sázejte po třech rostlinách. Substrát volte podobný jako pro muškáty.
Další péče
Surfinie se vám odmění bohatými květy, pokud je budete hojně zalévat, vyplatí se investovat do samozavlažovacích květináčů či truhlíků. Přihnojování je také vhodné, a to hnojivy na muškáty a ostatní balkonové květiny.
Choroby a škůdci
Surfinie jsou velmi odolné vůči chorobám a škůdcům. Jediná choroba, kterou mohou trpět, je padlí. Tomu jde předejít pěstováním surfinií v řidších skupinkách a preventivním postřikem proti padlí.
Přezimování
Surfinie jsou podobně jako muškáty trvalky, pokud jim dopřejete správný prostor pro zazimování. Vhodný je chladnější sklep, kde nemrzne. Zároveň by měly mít dostatek rozptýleného světla. Zálivku omezte na minimum a přes zimu v žádném případě nepřihnojujte.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz