Pokud stavíte a řešíte oplocení nebo renovujete či zkrátka potřebujete a hledáte vhodné řešení, jak efektivně a co nejrychleji svou zahradu oddělit od rušné komunikace, sousedů, pak vsaďte na turkestánský brest. Vyniká mimořádně rychlým růstem.
Turkestánský brest, taktéž zvaný jako jilm sibiřský, je díky právě extrémně rychlému růstu a nenáročnému pěstování velmi oblíbený. Efektivní rostlina pro snadné a rychle vytvoření živého plotu, jenž je i snadný na údržbu. Vzhledem k tomu, že velmi dobře snáší řez, můžete si ho tak bez problému libovolně upravovat.
Jak pěstovat tento skvostný živý plot?
Díky velmi rychlému růstu je právě perfektní volbou do živého plotu. Velmi rychle roste a to hlavně, pokud je mu poskytnuta pravidelná a vydatná zálivka. Samozřejmě občas je vhodné dodat i výživu v podobě přihnojení. V tomto směru používejte hnojivo určené na dřeviny. Kromě vyšších nároků na vláhu je jinak poměrně nenáročný.
Už v prvním roce pěstování se doporučuje zastřihávat ve výšce cca 0,75 až 1 m. V tomto případě se zastřihují výhonky i několikrát během sezóny, aby se živý plot náležitě pěkně zakulatil a především rozvětvil. Právě po střihu dřevina velmi dobře obrůstá mnoha novými větévkami. Při pravidelné zálivce plot dosáhne během dvou až tří let výšku okolo tří metrů.
Jakmile doroste do vámi požadované výšky plotu, tak přestanete se zaléváním, tímto dojde ke zpomalení růstu. Přes zimu zaléváme, pokud nemrzne a současně je sucho a bez sněhu. Rostliny je možné sázet na jaře a na podzim.
Pěstovat je možné i ze zakoupených rostlin, které můžete pořídit a budou již 25 až 40 cm vysoké. Pozitivní je, že tyto rostliny jsou velmi dobře ujímatelné a nestane se, že by došlo k jejich proschnutí, jako tomu bývá u cypřiše či tújí.
Jestliže chcete mít vskutku hustý a neproniknutelný živý plot, je doporučeno zvýšit samozřejmě i počet rostlin, tj. ideální je 6 až 7 rostlin na 1 metr a nejlépe sázet ve dvou řadách do sponu 30x30x30.
Turketánský brest coby zkrátka malý zázrak
Jednak nenáročný na pěstování, dokáže růst i v nekvalitní půdě a má nespočet výhod. Mezi ty, které je třeba zmínit, patří to, že není jedovatý, má extrémně rychlý růst, snadný na pěstování a údržbu, působí jako větrolam, nekvete a neobsahuje pyl, tudíž nevadí alergikům, roste na slunci i v polostínu.
Chrání proti prachu, hluku z okolí a především proti nechtěným pohledům od sousedů, z ulice apod. Díky zálivce si můžete velmi snadno regulovat jeho výšku. Jelikož není jedovatý, je tak zcela bezpečný i tam, kde jsou malé děti a domácí zvířata. Opadává až na sklonku podzimu a velmi bohatě obrazí hned na začátku jara. Již po dvou letech od výsadby lze mít dokonalý živý plot. Příznivé je, že roste dobře i ve vyšší nadmořské výšce.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Ano, máme ho a nadšená z něho nejsem. Koupili jsme ho už z domem. Ano, rychle roste, ale pořád. Pokud nemáte čas ho pravidelně zastřihovat, za sezonu vám vyroste i o 4 metry a vypadá to pak strašně. Musela jsem pozvat zahradníky a za sestříhání zaplatila 4500 Kč. A tak je to každý rok. Takže aby plot k něčemu vypadal, musí se pořád stříhat a když to nezvládnete sami, pěkně si připlatíte. A ještě jsme celá rodina na šťávu brestu alergičtí – při stříhání máme pak ruce samý pupínek a drbeme se ještě týden. Rušit se mi ten plot zatím nechce, protože už má silné kmeny a musela bych pozvat někoho s bagrem, aby ty kořeny vykopal… Zlatý tůje.