Pro příznivce a konzumenty zdravé výživy se nejedná o novinku. Poslední roky se však stává tato luštěnina v nabídce sortimentu semen u mnoha zahrádkářů. Seznamte se s pozoruhodnou dlouhou fazolí. Jak si ji můžete vypěstovat sami na zahrádce?
Jedná se o velmi zdravou a lahodnou pochutinu. Je všeobecně známo o fazolích, že náleží mezi nejzdravější a nejvýživnější potravinu. Vynikají nízkým obsahem tuku a soli. Fazole jsou bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu, bílkoviny, polyfenoly.
Vigna čínská se představuje
Vigna čínská (Vigna sinensis) je rostlinou, která patří do čeledi bobovitých, plody jsou lusky a jejíž semena jsou fazole. Setkat se můžete také s názvem dlouhatec, který vigna získala díky dlouhým a štíhlým luskům. Kuriozitou zajisté je i to, přestože jde o vignu čínskou, tak údajně rostlina pochází z Afriky.
Snadné pěstování
Vignu čínskou si lze předpěstovat doma či můžete v teplejších částech vysévat rovnou na záhon. Každopádně v obou případech vigna čínská jde na záhon až v druhé půlce května, nikdy dříve. Vigna má ráda slunné stanoviště, propustnou zeminu, bohatou zálivku. Je třeba pravidelně kypřit půdu a samozřejmě zbavovat plevele. Vigna má bohatou násadu lusků i v horších podmínkách, což je zajisté pozitivní zprávou.
Semena vyséváme od druhé půlky května a během června do sponu 40×40 cm a to vždy po dvou k adekvátní opoře, neboť se jedná o popínavou rostlinu. Lodyha se zakrátko přichytí a dorůstá do výšky cca 160-200 cm.
Plody vigny čínské
Pokud nechcete sklidit nezralé lusky, ale semena, je zapotřebí v srpnu zmírnit zálivku a v září přestat se zaléváním úplně. Sklízí se totiž suché lusky, ze kterých se vyjmou semena. V našich klimatických podmínkách lze spíše dosáhnout úrodu v podobě zelených lusků, semena mnohdy nestihnou dostatečně dozrát.
Lusky mají hladký povrch, jsou tmavě zelené. Po dozrání získávají nafialovělou barvu. Ledvinovitá semena mají smetanovou barvu a černou či žlutou skvrnu – očko. Vigna čínská v angličtině se nazývá Black-Eyed Peas.
Vigna čínská v kuchyni
Vigna obsahuje značné množství kyseliny listové, z tohoto důvodu je velmi zdravá a prospěšná pro těhotné ženy, neboť výše uvedená kyselina přispívá ke zdravému vývoji dítěte. Konzumovat lze jak zralá semena i nezralé lusky. Své uplatnění najde vigna čínská v polévce, kaši, podušená s bylinkami je výbornou přílohou k masu. Kvůli vysokému obsahu bílkovin by neměla tato luštěnina chybět v jídelníčku vegetariánů.
Lusky je možné skladovat v lednici v sáčku majícím otvory, takto vydrží zhruba 2 až 3 týdny, ale postupně takto ztrácí svou nutriční hodnotu. Reálné je i mrazení či zavařování. Samozřejmě nejlepší variantou je konzumace a zpracování co nejdříve po sklizni.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz