Jehličnany nabízejí širokou škálu barev, tvarů, velikostí a textur a dělají vaši zahradu vizuálně atraktivní po celý rok. Díky širokému výběru určitě najdete ideální typ pro vaši zahradu. Slovo „jehličnan“ je latinský výraz pro „kuželové ložisko“. Jehličnany jsou dřevinami a zahrnují mnoho stromů. Mohou být použity v květinových uspořádáních, hranicích, skalkách a na svazích. Používejte je jako zemní kryt nebo živé ploty, nebo jednoduše samotné.
Jehličnany a jejich využití
Jehličnany jsou dobrým zdrojem dřeva. Spousta dřeva, které používáme, pochází právě z jehličnanů. Dřevo z jehličnanů se používá také pro výrobu papíru a vláken. Využití dřeva je rozmanité. Náš milovaný vánoční stromek je jehličnan a existuje mnoho druhů, které se používají jako jídlo a léky. Velikost jehličnanů může být od 1 do 100 metrů. Nejvyšší je sekvoj vždyzelená a největší je sekvojec obrovský. Nejstarší jehličnatý strom je borovice dlouhověká, která dosahuje věku 4700 let.
Šíření jehličnanů
Semena jehličnanů se vyvíjejí v ochranném vnějším plášti. Tento ochranný kužel se liší velikostí a časem dosažení zralosti. U některých jehličnanů se semena uvolňují při otevření kužele, u ostatních druhů se kužel rozpadá. Ptáci pomáhají semenům některých jehličnanů.
Trpasličí jehličnany jsou široce používány v malých zahradách, kde se pěstují v nádobách a malých prostorách, a jsou velmi snadné na údržbu. Trpasličí jehličnaté stromy mohou být formovány pro vytvoření určitého tvaru, mohou mít hroty, pyramidový nebo v podstatě jakýkoli tvar. Když si je koupíte, je nesmírně důležité, abyste vybrali správné druhy. Tyto jehličnany by měly být označeny jako trpasličí. Mohou být vysazeny ve skupinách nebo jednotlivě.
Jehličnaté stromy
Stromy jsou známé pro svou velikost a dlouhověkost. Při výsadbě stromu si pamatujte, že bude růst zřejmě desítky let. Při výsadbě se zohledňujte typ půdy, podnebí a množství světla a přístřeší. Vyberte strom vhodný pro úroveň srážek ve vašem regionu. Chraňte maličké stromy, které nejsou vytrvalé, dokud nejsou v půdě po delší dobu. Nekupujte, pokud kořeny vyčnívají ze dna nádoby nebo pokud se kompost nedotýká kořenové koule. Nakupujte a pěstujte na podzim, protože stromy touto dobou spí.
Živé ploty
Zajišťování živých plotů se obecně používá k nastavení hranic mezi dvěma zahradami nebo prostě na části své vlastní zahrady. Použití rostlin namísto dřevěného oplocení je ideální pro rámování výsadby. Existuje mnoho způsobů zajištění od formálního až po neformální. Pokud je budete správně udržovat, poskytnou tyto stromy dlouhotrvající barvu a strukturu. Vyberte, jaký druh oplocení chcete dosáhnout. Věnujte pozornost výšce, kterou stromy dosáhnou, případné rozptýlení a jak rychle rostou. Zajištění živých plotů může trvat několik let, než stromky dorostou velikosti, kterou byste chtěli mít.
Péče o jehličnany
V zimě potřebují jehličnany ochranu proti prvkům. Stále zelené rostliny, stromy a keře ztrácejí nepřetržitě svou vodu, kterou doplňují kořeny. Zalévejte je tedy a chraňte je před větrem. Jehličnaté stromy jsou náchylné k poškození větrem, což je pro ně škodlivé. Otevřená slunečná poloha je většinou vhodná pro většinu jehličnanů. Zkontrolujte, zda toto tvrzení platí i o vašem stromku. Při pěstování v květináčích zajistěte dobré odvodnění a časté zavlažování, abyste se vyhnuli jejich úhynu. Půda závisí na druhu jehličnanu, ale obecně upřednostňují mírně kyselé půdy. Hnojení obvykle není potřeba, jednoduše použijte zařízení s řízeným uvolňováním. Prořezávání závisí výhradně na druhu a účelu, pro který jehličnany pěstujete.
Výsadba s jednoletými rostlinami
Pěstování jednoletých rostlin mezi jehličnatými stromy je mimořádně účinné. V souladu s výškou se snažte o vytvoření rostoucího efektu. Jakékoli mezery lze snadno naplnit. Jehličnany pěstované v květináčích vytváří středové části. Využijte vysoké jehličnany jako náhradu za sochy v zahradách. Vyberte si atraktivní odrůdy, které mají stálý účinek, když jejich květiny zmizí. Mnoho odrůd má krásné listy se stupněm barev a tvarů.
Pěstování ve skalnaté zahradě
Jehličnany mohou být účinné při vysazování ve skalnatých zahradách. Pro rámování stávajících rostlin použijte malé jehličnany a trpasličí odrůdy. Přidejte miniaturní keře, které zobrazují měnící se výšky a barvy, které trvají po celý rok. Výsadba rostlinných jehličnanů uprostřed květináčů a obklopení horskými květinami zesvětlují jakoukoliv terasu nebo zpevněnou plochu.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz