Vzhledem k tomu, že ženšen pětilistý (Jiaogulan) není odolný vůči mrazu, je tak vhodné jeho pěstování v květináči jako přenosnou rostlinu, kterou je třeba mít na zimu doma. Pro pěstování kromě nádoby potřebujete kvalitní zeminu, vhodnou opěru a sazenici ženšenu.
Interesantní liána
Sazenici ženšenu zakoupíte ve specializovaných prodejnách, v zahradnictvích, přes internet apod. Pokud pěstuje ženšen někdo z vašich známých, lze velmi snadno namnožit, kdy postačí uštípnout šlahounek liány a zatlačit do vlhké zeminy v místech, kde vyrůstají lístky. Rostlina rychle vytvoří kořínky a pak už roste. Jen se nesmí nechat vyschnout substrát.
Rostlina roste jako liána, proto je vhodné jí poskytnout oporu. Velmi dobře vypadá, když je rostlina stáčena do jehlanu, kde ji lze nechat v závěsném květináči a kochat se dekorativními převisy. Ženšen je houževnatou rostlinou, která je odolná. Vhodná je zemina bohatá na živiny, nezapomeňte ji pravidelně hnojit, v letním období jednou za dva týdny zředěným organickým hnojivem. Během vegetačního období je nutné udržovat substrát vlhký. Nedostatek či nadbytek vláhy může způsobit poruchu v růstu. Rostlinu je vhodné zalévat odstátou vodou a zásadně do misky.
Výběr vhodného stanoviště
Pro ženšen můžete vybrat místo s přímým sluncem či polostín. Na zimu je nutné přemístit do bytu, kde vám poroste po celou dobu a můžete využívat její lístky do salátů. Rostlina si sama určí období vegetativního klidu, kdy lístky uschnou či není tak bohatá. S příchodem jara opět obrazí. V době vegetativního klidu je nutné omezit zálivku na minimum, aby nedošlo k uhnití kořenů. Lístky ženšenu lze sušit i při pokojové teplotě a připravovat z nich bylinný čaj, tj. lístky přelít teplou a nikoliv vroucí vodou. Čaj je možný dělat z čerstvých i sušených lístků ženšenu. Louhovat stačí okolo 3 minut. I když nejsou doposud známé vedlejší účinky, přesto se doporučuje vypít za den maximálně 4 šálky čaje.
Blahodárné účinky ženšenu
Pěstování ženšenu není vůbec složité a náročné. Rostlina takřka bez vaší péče a větší snahy dorůstá značného rozměru. Pěstování se vyplatí rozhodně i kvůli pozitivním účinkům na lidský organismus. Rostlina v sobě ukrývá značné množství účinných a prospěšných látek. Mezi nejvýznačnější náleží antioxidanty, saponiny, peptidy, polysacharidy. Z antioxidantů jsou nejvíce významné maltol a kyselina salicylová.
Látky obsažené v ženšenu mají příznivý účinek na organismus člověka. Rostlina má pozitivní efekt na oběhový systém, nervovou centrální soustavu, soustavu žláz s vnitřní sekrecí i na imunitní systém. A kromě toho všeho je ženšen doporučován jako afrodiziakum.
Rostlina nachází využití i při únavě, slabosti, ztrátě koncentrace či při vyčerpání. Je užitečná i při rekonvalescenci. Ženšen se používá při léčbě cukrovky, jde o přírodní prostředek, který údajně napomáhá s dosažením dlouhověkosti a působí v boji proti stárnutí. I zde je však pamatovat na to, že by se rozhodně nemělo překročit denní doporučené množství, které je možné konzumovat. Při nadměrných dávkách se naopak mohou vyskytnout vedlejší symptomy, jako je špatné trávení, nespavost, zmatenost, nervozita, podrážděnost či vysoký krevní tlak.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz