Avokádo je jedním z nádherných plodů léta. Poskytuje skvělou chuť a bohaté množství živin. Příště, až si koupíte avokádo, zkuste si nechat pecky a vypěstujte si vlastní stromy avokáda. Je překvapivě snadné si z pecky vypěstovat tento avokádový strom. Podívejte se na našeho praktického průvodce.
Krok 1 – Vyjmutí a vyčištění pecky
Začněte vyjmutím pecky z plodu avokáda – dejte si pozor při půlení avokáda, abyste se do pecky nezařízli nožem příliš hluboko. Vyjmutou pecku omyjte pod tekoucí vodu. Pokud to jde špatně, namočte pecku na několik minut do vody a poté odstraňte veškeré ovoce. Dávejte pozor, abyste neodstranili hnědou kůži pecky – to je kryt semen.
Krok 2 – Zjistěte, který konec je horní a který je dolní část pecky
Některé avokádové pecky jsou mírně podlouhlé, zatímco jiné jsou tvarované téměř jako perfektní kuličky – všechny pecky ale mají svou horní a dolní část pecky. Na dolní části pecky rostou kořeny, a vrchol pecky je zase ta část, ze které roste klíček. Mírně silnější konec pecky je horní a plochý konec je spodní. Poznat to můžete také tak, že pokud si rozkrojíte avokádo, vrchol pecky je blíže zúžené části plodu.
Připravte si čtyři párátka a zapíchejte je rovnoměrně v polovině pecky tak, abyste oddělili horní a dolní část pecky. Tato párátka vám pomohou v tom, abyste umístili pecku do nádoby s vodou a namočili pouze dolní část pecky – budou jakýmsi držákem. Je třeba párátka pořádně zaklínovat – například v mírném úhlu směrem dolů.
Krok 4 – Umístěte pecku dolní částí do sklenice s vodou
Sklenici naplňte vodou tak, aby byla dolní část avokáda namočená ve vodě. Poté položte tuto sklenici na okenní parapet se slunečním světlem. Je užitečné použít jako nádobu čiré sklo, protože tak snadno uvidíte, kdy začnou růst kořeny, a také, kdy je třeba vyměnit vodu. Vodu měňte každých 5-7 dní. Pravidelnou výměnou vody zabráníte vzniku bakterií, plísní a hub, které by mohli napadnout také vaši pecku.
Krok 5 – Počkejte, až vaše avokádo začne klíčit
Klíčení může trvat až 8 týdnů – poznáte ho snadno: malé zelené klíčky porostou z horní poloviny vašeho avokáda. Zde je popsán celý proces klíčení:
– Horní část avokádové pecky se vysuší a vytvoří prasklinu. Vnější hnědá semena se uvolní.
– Prasklina se bude rozšiřovat až na spodní díl pecky a skrz trhlinu v dolní části se začne objevovat malá zeleň.
– Tato zeleň poroste dále a dále (může se rozvětvovat), až nakonec na horní části pecky objevíte malý klíček.
Krok 6 – Dejte pecku do květináčku o průměru cca 15 cm
Když váš klíček dosahuje velikosti asi 15 cm, seřízněte ho na velikost asi 8 cm – to povzbudí nový růst. Až opět dosáhne 15 cm, zasaďte ji do květináčku o průměru 15 cm do bohaté humusové půdy. Horní polovinu pecky nechte venku. Umístěte rostlinku na slunný parapet. Avokádo miluje slunce – čím více, tím lépe.
Krok 7 – Zalévejte a sledujte, jak roste
Často rostlinku zalévejte – půda by měla být vždycky vlhká. Žloutnutí listů je známkou nadměrného zalévání – pokud se vám toto stane, několik dní rostlinku nezalévejte.
Krok 8 – Zastřihněte horní listy pro podporu růstu
Tento krok pro vás může být těžký – když stonek dosáhne 36 centimetrů, zastřihněte horní dvě řady listů. Jakkoli je to pro vás složité, pravdou je, že tím podpoříte růst rostliny – dosáhnete bočních výhonků a více listů, takže vaše rostlinka bude mít hustší listy. Pokaždé, když vaše rostlina poroste o dalších 18 centimetrů, vždy zastřihněte dvě nejnovější horní řady listů.
Krok 9 – Odstraňujte brouky
Avokádo láká drobný hmyz, jako jsou mšice, které dokážou zničit celou rostlinku. Pokud si takových zvířátek všimnete, snažte se jich co nejdříve zbavit – omyjte všechny mšice ze své rostliny, například pod vodovodním kohoutkem, nebo pěstujete-li rostlinku venku vodou z hadice. Jakmile se takto škůdců zbavíte, postříkejte svou rostlinku vodou s malým množstvím mycího prostředku a nimbového oleje. Kontrolujte rostlinu každý týden a pravidelně čistěte.
Krok 10 – Zazimování
Na zimu je potřeba přenést avokádový strom do interiéru, protože nezvládá zimy, jaké panují u nás, v České republice.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz