Ať už hledáte nevšední dominantu slunného záhonu nebo si děláte zálusk na zajímavou květinu vhodnou do suchých vazeb, bělotrn vás rozhodně v žádném ohledu nezklame. I když svým květenstvím připomíná bodlák, nemá s ním nic společného – snad jen to, že dokáže velmi rychle zarůst celou zahradu, pokud mu dáte příležitost.
Bělotrn (Echinops) pochází původně z jižní Evropy a Asie, a od toho se odvíjejí i podmínky, které potřebuje ke svému životu. Sluníčko a chráněná stanoviště jsou pro jeho ideální vzrůst nezbytné. V ČR jsou dokonce místa, kde už tato původně exotická rostlina zcela zplaněla.
Vybírat můžete ze dvou druhů
U nás se v zásadě pěstují dva kultivary bělotrnu: bělotrn banátský (Echinops bannaticus) nebo bělotrn modrý (Echinops ritro). Jejich nároky na pěstování jsou totožné. Záleží tedy jen na vás, zda dáte přednost raději výraznému vzhledu bělotrnu modrého nebo poněkud nenápadnějšímu vzezření jeho druha.
Oba vykvétají v létě a to od června až do srpna. Květenství vypadají jako velké kuličky na dlouhém stříbřitém stonku. Kvetou ve stínu nebo světlém polostínu, ale potěší i ve formě zeleného keře s dekorativně vykrajovanými listy. Daří se jim v propustné a teplé půdě, příliš vlhkosti je snadno zničí. Mírněte se tedy se zálivkou a postarejte se o dobrý odtok dešťové vody. Naopak na vhodném stanovišti vitální rostliny bez potíží i přezimují.
Bělotrn se množí snadno – možná až příliš
Nechávat květy na záhonu delší dobu by se vám ovšem nemuselo vyplatit. Semena vynikají vysokou klíčivostí a bělotrny by se mohly brzy snadno rozšířit do celé zahrady. Nelitujte námahy a pravidelně je odstraňujte.
Ani pro sušení se vyzrálá květenství nehodí, v plném květu se rozpadají, musíte je tedy sebrat ještě dříve. Vyšší stonky pak doporučujeme přivázat k opoře, jinak se ohnou a budou působit neudržovaným až nemocným dojmem. Naopak zdravé vysoké květy opticky provzdušní jakýkoli záhon s letničkami.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz