Opravdu univerzální letničkou, která zkrášlí vaši zahradu, je tařicovka přímořská, protože ji můžete použít jak do záhonů, olemovat s ní záhony, nebo ji umístit do skalky jako kvetoucí polštářky.
Odkud pochází
Tařicovka přímořská, také laločnice přímořská (Lobularia maritima) pochází, jak sám název napovídá, ze Středozemí. Odtud se však rozšířila po celé Evropě jako okrasná květina, a pěstuje se i v Severní Americe, Asii, severní Africe nebo Austrálii.
Jak vypadá
Tařicovka je jednoletá bylina s lodyhami dorůstajícími 10–30 cm, lodyhy jsou porostlé vidlicovitými chloupky, květy jsou bílé, drobné a velmi vonné a vykvétají od června do října. Květy jsou medonosné a přilákají do zahrady velké množství včel.
Jakou půdu a podnebí potřebuje
Tařicovka není náročná na půdu, stačí jí hlinitopísčitá půda, která nemusí být bohatá na živiny. Proto se výborně hodí do skalek, spár i do kamenných zídek. Vyžaduje plné slunce a teplo, nemá však ráda sucho, proto potřebuje i bohatou zálivku.
Jak a kdy vysévat
Tařicovku můžete již během března začít vysévat do truhlíků, na přímé stanoviště raději během dubna. Potřebuje ke klíčení pouhých 8 dní, mělo by však být alespoň 15 °C. Jakmile rostlinky vzejdou, je potřeba je vyjednotit na 10–15 cm od sebe (podle druhu a konečné výšky rostlin). Sejete-li tařicovku na celý záhon, pak by meziřádková vzdálenost měla činit 15–20 cm. Při vzejití je nejvíce potřeba hlídat výskyt dřepčíků a včas proti nim zakročit, jinak vám celý záhon zcela zničí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz