Pivoňky se v oblasti Číny a Japonska pěstují už přes dva tisíce let. Číňané je objevili a Japonci díky své preciznosti vyšlechtili do mnoha různých kultivarů. A od antických dob je díky Hedvábné stezce známe i v Evropě.
Ovšem zatímco u nás se odjakživa využívaly především kvůli svým léčivým vlastnostem (koneckonců latinské pojmenování Paeonia vzniklo podle řeckého boha lékařství Paeona), v Asii je odjakživa upřednostňována spíš jejich dekorativní stránka.
Ideální kombinace pro pivoňky? Kameny
Zatímco u nás jsme jim přisoudili mnoho rolí od součástí léčivých bylinných směsí až po dekoraci místností, v Číně a Japonsku mají funkci pouze externě-estetickou. Neřežou se tu do vázy, ponechávají se na záhonech až do doby, dokud zcela neuvadnou.
Odtud také plyne jejich pozice v zahradě. Mají za úkol na sebe poutat pozornost, fungovat jako solitéra nebo dodávat akcenty jinak nezajímavému nebo nevýraznému zákoutí. Nejvíce jim to sluší v záhonech obroubených kameny, často vypadajících dokonce jako by přímo vyrůstaly z kamenné skalky. Jsou sesazovány spíše do střídmějších seskupení, nemají za úkol strhnout na sebe veškerou pozornost.
Vyberte tu správnou půdu
Na klimatické podmínky nejsou pivoňky nijak náročné. Mnohem větší pozor si musíte dát na vhodně vybranou zeminu. Měla by být středně těžká, bohatá na živiny a s dostatkem humusu. Za takových podmínek může přebytečná voda bez obtíží odtékat od kořenů, kde by jinak mohla způsobovat nebezpečnou hnilobu. Aby pivoňky prospívaly, musí být také zasazeny dostatečně hluboko. Jde o ochranu před obdobím dešťů (u nás stačí i delší deštivé léto), během nichž pivoňky rychle ztrácí na kráse.
Z další péče je třeba vyzdvihnout především pravidelných sestřih nevzhledných či odumřelých částí. Zanedbáte-li tento krok, pokvetou v příštím roce keříky málo nebo dokonce vůbec. Takto opomíjené pivoňky dokonce mohou začít zasychat od konců větviček, a to buď během zimy nebo ihned po vyrašení.
Ideální druhy pivoněk do čínské zahrady
Pokud vás estetika zahrad východu okouzlila, vybírejte takové pivoňky, které na první pohled prozradí svůj exotický původ a bude jim to slušet právě v kombinaci s již zmíněnými kamennými prvky.
Pivoňka keřovitá
Na prvním místě je jistě pivoňka keřovitá alias Paeonia suffruticosa. Jde o dřevitou pivoňku dosahující až dvou metrů výšky. Vyznačuje se světle hnědými větvemi s odlupující se kůrou. Dorůstající letorosty dřevnatí během léta. Při dobré péči se na konci větviček objevují velké květy s 20-25 centimetry v průměru. Barev je k mání velké množství od něžné bílé až po jasnou purpurovou. Novinkou jsou pak rostliny podobné pivoňce žluté (Paeonia lutea), jejichž květy mohou mít až výraznou zlatožlutou barvu.
Na zahradě vám tento druh může vydržet i 50-60 let, a přitom stále bohatě kvést. O nové rostliny se však postarejte už s předstihem. Odkopky ani řízkováním se nerozmnoží, jedinou spolehlivou možností je roubování na kořeny jiných druhů pivoněk, například pivoňky velkokvěté ( Paeonia lactiflora) nebo pivoňky lékařské ( Paeonia officinalis).
Pivoňka velkokvětá
Druhým úžasným druhem je pivoňka velkokvětá ( Paeonia lactiflora). Tentokrát jde o bylinný druh, ale rozhodně neméně působivý. Svou výškou jen zřídkakdy přesáhne půl metru výšky. Zaujme svými tmavě zelenými listy a květy o průměru 18-20 centimetrů, pohybující se v barevné škále od bílé až do purpurové.
V přírodě roste tato pivoňka severněji než její předchozí příbuzná, životaschopné porosty najdeme až na Sibiři, takže se jí bude dařit i v chladnějších oblastech ČR. Nevadí jí ani místa, na která v zimě doráží ledový severák. Květe v podobné termínu jako pivoňka keřovitá.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz