Clematis, česky nazývaný plamének, je velmi široký rod popínavých rostlin, které se s oblibou pěstují i v našich končinách kvůli nejen poměrné nenáročnosti, ale především pro jejich impozantní a krásné květy. Popínavé rostliny jsou efektivním řešením pro zkrášlení pergol, altánů, plotů zahrad. Rod clematis čítá okolo 300 druhů, které jsou rozšířené po celém světě, zejména se jedná o oblasti s mírným podnebím.
Nejvhodnější doba pro výsadbu je v měsících duben, květen. Clematis poměrně snadno a rychle dokáže krásně dekorovat ploty, treláže, stěny, pergoly, ale také kmeny stromů. Některé druhy lze pěstovat i v květináči. Jednotlivé kultivary se od sebe odlišují také dobou kvetení, která je od jara do pozdního podzimu. Clematis není jen úžasnou clonou plnou květů, ale také jeho velké listy jsou mnohdy lákadlem pro motýly.
Jarní popínavka s fascinující rozmanitostí
Popínavá rostlina vyniká svými jedinečnými květy o velikosti v průměru až 20 centimetrů, květy jsou plné i jednoduché, jedno či vícebarevné, mají hladký či nařasený okraj. Některé odrůdy se pyšní velkým množstvím i voňavých květů či jen pár většími. Nejčastěji je možné se setkat s bílými, růžovými, žlutými, fialovými květy. Jednotlivé kultivary se mohou lišit i výškou, například plamének horský dorůstá až do výšky 10 metrů, zatímco například kultivar plaménku vlašského lze pěstovat i v nádobě, jelikož dosahuje výšky v rozmezí 1 až 1,5 metru.
Pěstování a péče o clematis
Rostlině vyhovuje propustná půda, která je bohatá na živiny. Nejlepší je takové místo, kde je spíše polostín, než přímé slunce. Okolní půda by měla být pokryta porostem jiných rostlin či drcenou kůrou, mulčem, aby povrch půdy nemohl vyschnout a byl tak neustále přirozeně vlhký. Po odkvětu je třeba odstranit slabé a mrtvé výhonky. V měsících duben – květen je možné přerostlý clematis prostříhat. Na konci podzimu se výhony zkrátí o 20 centimetrů, uschlé a slabé se opět odstraní. K letní péči náleží pravidelná a dostatečná zálivka a stejně tak hnojení.
Plaménky je možné vysazovat v průběhu vegetačního období a zásadně s kořenovým balem. Při výsadbě je vhodné vykopání jámy, která by měla být zhruba 40 centimetrů hluboká a široká, musí být dál od plotu či zdi. Na dno jámy je třeba dát drenážní vrstvu z jemného štěrku, aby se u kořenů nemohla hromadit vlhkost. Kořenový bal je vhodné zasypat raději kvalitním substrátem s mletým vápencem. Nutné je pravidelné zavlažování.Rostlinu do jámy vkládáme šikměji, musí směřovat k místu, které bude prorůstat. Nezapomeňte rostlině pořídit nezbytnou oporu, ze začátku postačí i bambusová tyčka.
Jak na správné množení a přezimování?
Aby vám clematis krásně kvetl, je nutné provést každoroční řez na začátku jara, kdy ještě rostlina neraší. Nejvhodnější doba, protože pak byste mohli narašené pupeny velmi lehce polámat. Nechejte jen silné a nepoškozené výhony. Polovina se seřízne na výšku okolo 60 centimetrů a druhá na zhruba 30 centimetrů. Specifický řez se provádí dle toho, kdy rostlina kvete, zda na jaře, na začátku léta či v jeho průběhu.
Plamének se množí dělením trsů či řízkováním. Aby rostlina v zimě neumrzla, je třeba okolo rostliny položit posekanou trávu, listí či udělat přikrývku ze chvojí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz