Povijnice

povijnice - Povijnice

Povijnice je překrásná vinoucí se rostlina, která kvete ještě před tím, než se venku udělá teplo. Může mít fialové, modré, růžové a bílé květy.

Odborný název

Odborný název povijnice zní Ipomoea indica. Tato rostlinka pochází z čeledi Convolvulaceae (svlačcovité).

Geografický původ

Povijnice pochází z USA a Mexika, kde má bohatou historii jako složka, která se používala na výrobu gumy ve starověkých amerických kulturách.

Popis a charakteristika

Tato popínavá rostlina produkuje květy různých barev a odstínů. Najít je můžeme v modré, růžové, fialové a bílé. Listy rostou ve tvaru srdce a doplňují krásu této rostliny. Povijnice může dosáhnout výšky až 3 m nebo i více. Jedná se o popínavou rostlinou, která svým vzhledem může připomínat svlačec.

Pěstování

Povijnice miluje slunce, i když květiny jsou během dne poměrně plaché. Proto, chcete-li tuto rostlinu pěstovat, vyberte jí slunečné místo. Důležité je také naplánovat si systém podpory této rostliny. Stačí například napnout několik vláken mezi dvěma sloupy. Mříže nebo plot jsou perfektní.

Povijnice upřednostňuje vlhkou půdu, takže pravidelná zálivka je důležitá. I tak ale rostlina netoleruje stojící vodu, takže zalévejte často, ale ne moc. Půda tedy musí být dobře odvodněná a měla by obsahovat průměrné množství živin. Klasická zahradní půda je naprosto dostačující.

Pěstovat můžete ze semínek – začněte ale v květináčku na začátku jara. Zasadit byste je měli asi 2 měsíce před obvyklým posledním mrazem na jaře. Semínko namočte přes noc ve vodě a poté je zasaďte do květináčku, který umístíte na slunečný okenní parapet nebo jiné slunečné místo. Udržujte půdu vlhkou.

Ven přesaďte rostlinky až po posledním mrazu. Jednotlivé rostliny nasaďte asi 10 cm od sebe. Sazeničky by měly růst velice rychle.

Použití

Díky svým popínavým vlastnostem se povijnice používá na oplocení nebo zahradních domcích.

Tato rostlina byla také používána jako představitel lásky a náklonnosti. Dříve se také používala pro své léčebné účely, dnes ji ale používáme jako okrasnou květinu.

Pozitivní vlastností této rostliny je mimo jiné to, že láká motýly.
 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE