Již teď během podzimu se budeme muset rozhodnout, které bylinky necháme přezimovat venku a které raději zazimujeme doma. Následující bylinky přežijí bez úhony zimu, některým je však potřeba trochu pomoci.
Trvalky mohou přezimovat venku
Venku přezimují bez větších potíží levandule, máta, pažitka, petržel, šalvěj, estragon či meduňka. U některých se může stát, že vrchní nadzemní části odumřou, ale v zemi přežívá zdravý kořen a bylinka na jaře znovu obrazí.
Rozmarýn a tymián
Rozmarýn a tymián se obvykle prodávají i v mrazuvzdorných variantách, ale záleží spíš na tom, zda jsou v zimě mrazy krátkodobé či dlouhodobé, popř. přijde mráz, až když je zahrádka zasypaná sněhem, nebo naopak holomráz. Pro všechny případy doporučujeme rozmarýn a tymián buď zakrýt na zimu chvojím, nebo přesadit do květináče a umístit např. do zimní zahrady.
Jednoleté bylinky včas skliďte
Jednoleté bylinky, které se sázejí na jaře vždy znovu, je potřeba včas sklidit. Kopr, který jste nespotřebovali v létě do okurek či koprovky, nasekejte nadrobno a zamrazte. Majoránku ostříhejte na podzim podruhé a usušte. No a bazalku můžete přemístit na okenní parapet domů, abyste ji mohli postupně spotřebovávat ještě v zimě.
Jak ochránit bylinky před nepříznivým počasím
Existuje několik obecných zásad, které byste měli dodržovat při sázení a pěstování bylinek tak, aby vám vydržely i přes zimu. Za prvé sázejte bylinky na jižní stranu, kde bude i v zimě tepleji. Chraňte je před mrazivým větrem pomocí živých plotů nebo vysazením jiných, odolnějších rostlin. V zimě, pokud nemrzne, je zalévejte. Napadne-li jen málo sněhu, přihrňte jej k bylinkám, ať jsou chráněny.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz