Pokud se procházíte svou zahradou a narazíte na mraveniště (malou hromádku půdy), je často instinktem zahradníka tuto hromádku zničit. Avšak ve skutečnosti byste tím své zahradě příliš neprospěli. I když můžete vidět mravence jako nepříjemnost, ve skutečnosti mají mravenci také důležitou roli na zahradách a trávnících – tak například fungují jako malé rotátory. Tunelování mravenců provzdušňuje tolik půdy jako to dělají například žížaly, a přerozděluje živiny.
Jaké jsou úkoly mravenců v zahradě?
Dalším úkolem mravenců v zahradě je úklid – mravenci působí jako recyklační posádky, které shromažďují mrtvý hmyz a přeměňují jej na hnojivo pro vaši půdu. Zkuste je tedy vidět spíše jako své partnery v zahradnictví, než jako škůdce. Pokud vám dva výše uvedené důvody nestačily, tak přidáváme další důvod – mravenci rozptylují semena divokých květů, pokud žijí v lese. A stejnou roli plní také s kvetoucími rostlinami ve vaší zahradě. Tato akce je natolik prospěšná, že rostliny zřejmě přizpůsobily své kvetení tomu, aby se trefili do doby, kdy jsou mravenci nejaktivnější.
Jak je to s rozšiřováním semen?
Způsob, jakým mravenci šíří semena rostlin je poměrně jednoduchý. Semínka, která jsou takto přenášena mravenci, mají speciální atraktanty, kterým se říká elaiosomy. Elaiosomy jsou jakési dužnaté přívěsky na povrchu semen, které mravenci okusují. Mravenci tato semena často nosí do svého hnízda, čímž je zároveň chrání před dravci. Navíc jsou semena „zasazena“ do prostředí, které je bohaté na živiny.
Ochrana vaší zahrady
Dalším důvodem, proč mít mravence ve své zahradě, je ochrana před býložravci. Mravenci jsou k rostlinám přitahováni nektarem, který se nachází na stoncích nebo v květech rostliny. A pokud si na rostlině přijdou pochutnat i jiní býložravci, mravenci se s nimi o rostlinu utkají. Mravenci si tedy hlídají své rostliny a napadají ostatní hmyz, který by je mohl zničit. Rostliny je za to odmění bohatým zdrojem potravin.
Více motýlů ve vaší zahradě
Ochrana mravenci před různými hmyzími škůdci je užitečná. Ale mravenci nejenže hubí hmyz, v některých částech Země také některým druhům motýlům naopak pomáhají. Housenky těchto druhů motýlů (např. Adelotypa annulifera – žijí pouze v Peru) produkují sladkou látku, která přitahuje mravence. Ti si proto housenku přenesou do svého mraveniště, kde housenka může nerušeně dokončit svůj vývoj a mravenci pojídají sladký nektar, který jim poskytuje. U nás v České republice se takovým partnerstvím může pyšnit modrásek hořcový a mravenci rodu Myrmica.
Zbavování se mravenců
Pokud se i nadále chcete zbavit mravenců ze své zahrady, existují na to určité drastické metody – jako lití horké vody do mraveniště. Od takového jednání bychom vás ale chtěli odradit, protože mravenci jsou ve vaší zahradě prospěšní. K výše uvedeným důvodům ještě přidejme to, že mravenci se živí škůdci – hmyzem, pavouky, žábami, ještěrkami, ptáky, rybami, a dokonce i některými savci. Navíc se pořád ještě učíme o nových způsobech, kterými mravenci přispívají ekosystému.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz