Lidé se sice spoléhají převážně na zrak a sluch, čich bývá často podceňovaným a zanedbávaným smyslem. To však nelze opomenout při vstupu do zahrady, interiéru a především při návštěvě zahradnictví či květinářství. Opojné vůně samozřejmě každý vnímá odlišně, neboť každý jedinec je originál. Proč ale některé květiny voní výrazně a intenzivně?
Jsou však rostliny, které jsou známé pro svou charakteristickou vůni, jako je například konvalinka, jasmín, růže, lilie, narcis, levandule, šeřík, hyacint apod. V posledních letech je sice v rámci šlechtitelské snahy zvyšována odolnost rostlin, přínos nových barev, tvarů, velikostí. Zdá se, že na vůni se trochu pozapomnělo.
Síla vůně
Je to právě vůně, která dokáže nejlépe povzbudit, způsobit lepší náladu, vyvolat příjemnou vzpomínku, navodit pozitivní energii. Vůně je ze strany člověka vnímána subjektivně, buď pozitivně či negativně. Při vaší příští návštěvě zahradnictví či květinářství zkuste vybírat i dle čichu. Však proč si neudělat na zahrádce nebo terase vlastní vonný koutek. Avšak hlavní důvod, proč květiny voní, není pro potěšení našich čichových buněk.
Za jakým účelem rostliny voní?
V čem tkví podstata specifické vůně určitých druhů rostlin? Bylo prokázáno, že vonné látky slouží rostlině na obranu proti potenciálním škůdcům. U kvetoucích rostlin se jedná o využití těchto poměrně složitých chemických sloučenin za účelem nalákání hmyzu k opylování.
Zajímavostí zajisté je i fakt, že intenzita vůně se mění v průběhu vývoje květu, stejně tak i za různého počasí. Pro nás coby lidské tvory je vůně individuální záležitostí a to samé platí i pro domácí zvířata. A tak zkrátka vůně květin přitahuje člověka, láká zvířata a především hmyz, který tvoří nedílnou součást při růstu a reprodukci rostlin i jejich plodů.
Kdy a proč na sebe květiny upozorňují?
Pokud jde o roční období, tak nejvýraznější vůně je na jaře, kdy se rostliny probouzejí ze zimního spánku a dávají vědět svému okolí, že nastává změna. Avšak nejenom u některých rostlin je výrazné aróma, ale také některé druhy bylinek jsou známé pro svou specifickou vůni, jako je například bazalka, oregano. A pak tu jsou i rostliny, které vykvétají jednou za několik let a to je mnohdy i důvod, proč jejich květ vydává velmi silnou až takřka nesnesitelnou vůni. Mezi typické zástupce patří například zmijovec.
Vhodné stanoviště pro vonné rostliny
Zde je zásadní otázkou, kam se silně vonící rostlinou. Důležité je správné promyšlení a výběr místa. Silné a intenzivní aróma může způsobit bolest hlavy či únavu. Rozhodně tyto rostliny nejsou vhodné do ložnice, dětského pokoje, malého interiéru. Ideální volbou jsou větší a rozlehlé prostory, jako je například velký obývák, hala, chodba apod. Zkrátka tyto rostliny umístěte tam, kde se jejich vůně příjemně rozplyne.
Pozor na to, že některé z těchto rostlin mohou vyvolat negativní reakci u alergika.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz