O tzv. jedlých plevelech se v poslední době mluví stále častěji a řebříček obecný je mezi nimi rozhodně na předních příčkách. Nesnažte se ho úporně vytrhat z trávníku nebo podél plotu zničit herbicidem. Místo toho mu dopřejte čestné místo v kuchyni nebo domácí lékárně.
Dnes budeme mluvit o řebříčku obecném (Achillea millefolium L.). Bohužel veškeré kulinářské i léčitelské tipy se na jeho okrasné příbuzné, jež si s takovou oblibou umísťujeme do skalek nebo na suché záhony, ani trochu nevztahují. Řebříček tužebníkový a jeho kolegy tak lze pěstovat pouze na okrasu, max. jako květinu určenou pro sušení do suchých vazeb.
Sezóna řebříčku obecného začíná na jaře
Jakmile se na svět podívají první bohatě členěné lístky, začíná už některé z nás chytat panika. A přitom jde o perfektní zdroj vitamínů, antioxidantů a dalších složek, které nám po zimě v organismu tak zoufale chybí. Proč tedy tuhle křehkou zeleň likvidovat, když ji můžeme perfektně využít v kuchyni?
Mladé lístky řebříčku ještě nemají tak pronikavě hořkou chuť jako v pozdějším období. S klidem je tedy můžete rozmixovat do pomazánek, přidat do zeleninových salátů, vhodit do sklenice smoothie nebo s nimi posypat třeba chleba s vařeným vajíčkem. Fantazii se meze nekladou a množství, spotřebovanému v kuchyni, také ne. Na jednoho člena domácnosti by mělo jít o menší hrst lístků na týden, ale nejde o žádné dogma.
Mladé lístky si také skvěle rozumí s tepelnou úpravou pokrmů, přidávejte je však až úplně nakonec, aby nepřišly o cenné výživné látky. Oceníte je zejména v masových i zeleninových vývarech, omáčkách, směsích ala čína apod.
Starší listy jsou hořké, ale nezatracujte je
S chutí pozdních natí žebříčku už bývá trochu potíž. Jsou hodně hořké – není divu, když obsahují zejména třísloviny, flavonoidy a éterický olej (proazulén). To však neznamená, že se pro použití v kuchyni nehodí. Naopak. Je je třeba s nimi zacházet s citem.
Používáme je zejména jako složku pokrmů, určenou pro vyvaření. Na krátkou chvíli je tak vhodíme do omáčky nebo polévky, necháme vyvařit a zase odstraníme. Řebříček si skvěle rozumí s tmavými masy, zvěřinou, houbami a bramborami. Malé množství nasekané nati skvěle ozvláštní bramboráky nebo třeba bramborovou kaši. Dva nebo tři listy lze přidat i pod pečené maso a ponechat je následně na pekáči jako možnou jedlou dekoraci.
Měl byste vědět: Míru hořkosti listů lze ovlivnit jejich správných sběrem. Na suchém stanovišti mívají hořkých látek více, a přibývá jich i s blížícím se podzimem. A naštěstí není problém natrhat si zásobu listů na konci jara do zásoby a zamrazit je – nasekané nebo vcelku. Budou jako čerstvé.
Využít lze i květy
Květenství řebříčku obecného jsou stejně hořká jako listy. Pokud je však rozebereme na jednotlivé kvítky, jež nemívají více než 0,5 cm v průměru, použít se dají. Nasypte je v malém množství na studený nebo teplý salát, studenou mísu, chlebíčky nebo mísy s pomazánkami. A nechte hosty, ať sami rozhodnou o tom, zda tuto nevšední dekoraci ochutnají nebo ji naopak odsunou na okraj talíře.
A aby byl výsledný dojem dokonalý, můžete několik velkých květenství umístit i do vázy, která dekoruje stůl. Mohou v ní stát samostatně po vzoru japonské ikebany nebo tvořit půvabnou kompozici s jiným lučním kvítím. Utržené navíc vydrží opravdu dlouho.
Listy řebříčku můžete i usušit
V lidovém léčitelství se používají zejména květy, ovšem chcete-li sušený řebříček využít jako koření, spolehněte se na listy. Usušte je v tenké vrstvě na suchém a tmavém místě, poté rozdrťte a uložte do dobře těsnící krabičky. Mohou posloužit také jako základ pro přípravu bylinkového másla nebo soli. Pro ochucení pokrmů odeberte malé množství sušených listů a povařte minimálně pět minut. Jídlo získá plnější chuť i lepší stravitelnost. To ostatně platí i pro listy čerstvé.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz