Správný řez kdoulí je jedním ze základních prvků péče o tyto nádherné keře. Aby kdoule každé jaro bohatě rozkvetly a později přinesly ovoce, musí být tento krok proveden dobře a v ideální dobu. Obojí se liší podle pěstovaného druhu. Kdoule (latinsky Chaenomeles) jsou považovány za okrasné i užitkové rostliny.
V kuchyni se některé druhy používají jako přísada do džemů, želé, džusů nebo nejrůznějších tinktur. Ale své uplatnění najdou třeba i při péči o textilie (nádherně provoní skříň). A aby správně rostly, hojně kvetly a přinášely ovoce, je nutné kdoule řádně a pravidelně řezat.
Řez kdoulí podle druhu
V Česku se pěstuje hned několik druhů kdoulí, z nichž nejpopulárnější jsou:
Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica) vykvétá v létě. Po jeho odkvětu je doporučen výchovný řez. Nejprve proveďte základní tvarování a potom odstraňte navíc i všechny nemocné a slabé větve. Základní tvarování zahrnuje odstranění příliš zhuštěných výhonků a těch, rostoucích stejným směrem. Přílišné krácení není třeba, ovšem uznáte-li ho jako žádoucí, nijak kdoulovci neublíží.
Řez kdoulovce nádherného (Chaenomeles x superba)
Kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba) je třeba řezat brzy na jaře, ovšem jen v podobě odstranění suchých, poškozených a slabých výhonků nebo těch, nasměrovaných dovnitř keře a vykazující známky nemocí nebo škůdců. Zmlazující řez pak lze provádět jen jednou za několik let. Spočívá v odstranění některých nejstarších výhonků.
Řez kdoulovce lahvicovitého
Kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa) nese květy pouze na výhoncích starších dva a více let. Neměl by proto být řezán příliš intenzivně. Na jaře se vyplatí provádět sanitární ošetření, eliminující poškozené, slabé nebo nemocné větve. Nic víc není třeba.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz